223 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
28-04-2014

W dniu 28 kwietnia 2014 roku, w naszej szkole, podczas uroczystej akademii, uczczona została 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - tej, która do dziś jest punktem odniesienia do patriotyzmu i poczucia tożsamości narodowej. Konstytucja 3 Maja była odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 r. Polacy podjęli trud budowania społeczeństwa patriotycznego opartego na fundamencie wolności. Dzięki naszym przodkom, dziś poczucie wolności jest w każdym z nas. A wolność narodu i demokracja są fundamentami także dla przyszłych pokoleń.

Warto przypomnieć, że obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Następnie święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. w Polsce nie było obchodzone; zastąpiono je obchodami święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt narodowych, dziś jako jedno z 2, które przewiduje obecnie obowiązująca Konstytucja z 1997 roku.

Akademię szkolną, w której udział wzięła młodzież szkolna wraz z nauczycielami, podkreślającą to doniosłe w historii Polski i Europy wydarzenie, przygotowali uczniowie klasy 1 lem oraz 3l wraz z nauczycielami historii i wos-u.

Nie należy jednak zapominać, że delegacja naszej szkoły – dyrekcja, nauczyciele i młodzież wraz z pocztami sztandarowymi – ZSP nr 1 im. ks. S. Konarskiego oraz Związku Kombatantów, nad którym sprawujemy opiekę, wzięła udział w dniu 3 maja 2014 roku w obchodach gminno – powiatowych oraz złożyła pamiątkowe wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Trzeba pamiętać, że Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania.

• Katarzyna Krotla-Gnatowska