Najaktywniejsi w Tarnowskich Górach
23-05-2014

23 maja, w słoneczny piątkowy poranek, uczniowie, którzy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem w życie szkoły, uczestnicząc w rozmaitych akcjach, uroczystościach oraz promując szkołę i rozsławiając jej dobre imię w środowisku lokalnym, w ramach nagrody udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Zwiedzili tam Zabytkową Kopalnię Srebra, podziwiając jej zrekonstruowane wyrobiska pochodzące z XVII i XIX wieku. W celu poznania maleńkiego fragmentu podziemnego świata liczącego 1740 m uczniowie zjechali klatką szybową w szybie „Anioł”, dzięki czemu mogli zobaczyć podziemne miejsce pracy gwarków. Dodatkową atrakcją była możliwość przepłynięcia łodziami, liczącego 270 m, chodnika wodnego.

Ze względu na dość niską temperaturę w kopalni, spacer po Skansenie Maszyn Parowych w pełnym słońcu był jeszcze przyjemniejszy.

Następnie uczniowie udali się do Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Rozległy, prawie 200 hektarowy park, poza bardzo bogatym drzewostanem, posiada jeszcze inne atrakcje: są to dwa szyby sztolniowe – szyb „Ewa” i szyb „Sylwester”. Przykładem wspaniałego dzieła górniczego może być 600 metrowy fragment starej sztolni Czarnego Pstrąga pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”, który uczniowie zwiedzali za pomocą łodzi. Przewodnik, niczym mityczny Charon przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze.

Po tej podziemnej wycieczce i dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili na powierzchnię i udali się na obiad, a następnie wrócili do Jędrzejowa.

• Marcin Białek