Konkursy i Olimpiady

XII Świętokrzyskie Dni Profilaktyki
26-05-2014

Tegoroczne Świętokrzyskie Dni Profilaktyki odbywały się pod hasłem „Sprawiedliwość i miłość w rodzinie i społeczeństwie”. Organizatorzy tj. Komenda Powiatowa Policji i Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jędrzejowie ogłosili w kwietniu konkurs na prezentację multimedialną dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pod wymienionym hasłem, a uwieńczeniem wszystkich działań był koncert profilaktyczny w Jędrzejowskim Centrum Kultury w dniu 26 maja.

Prawie wszystkie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne na scenie JCK prezentowały różne formy artystyczne, a były to spektakle, wiersze, monologi, skecze, piosenki o bardzo szerokiej tematyce jak rodzina, miłość, sprawiedliwość, wartości życiowe. Uczniowie naszej szkoły (kl.2leh i 2lbh) zaprezentowali się w spektaklu pt. „Chodź, człowieku, coś Ci powiem”, pod kierunkiem pani Kariny Trzciny i Grzegorza Leśniewskiego. Teksty, które wykorzystali w spektaklu, m.in. „Pokolenie Kaina” ks. M. Malińskiego, „Nienawiść” W. Szymborskiej czy „Confiteor” E. Stachury, miały skłonić do refleksji nad współczesnym światem i podstawowymi wartościami ważnymi w życiu człowieka. Widzowie byli świadkami, jak świat ze strasznego, okropnego i przerażającego zmienia się w piękny i wartościowy a całe zło tego świata zostaje zamknięte tam, skąd wyszło, czyli w Puszce Pandory. Na koniec wszyscy, po wysłuchaniu „Dezyderaty”, otrzymali receptę z zaleceniami, co czynić każdego dnia, by ulepszać świat i sprawiać, by ten każdy dzień był dla człowieka szczęśliwy.

Występ naszych uczniów wzbudził wśród publiczności wiele pozytywnych emocji. Piękna scenografia, aktorzy ubrani w symboliczne białe i czarne stroje, zwracająca uwagę widza dobrze dobrana muzyka, budująca napięcie i nastrój oraz doskonała gra aktorska zachwyciła widzów czego dowodem były gratulacje od zaproszonych przedstawicieli różnych instytucji.

W drugiej części koncertu nastąpiło rozdanie nagród dla wyróżnionych uczniów za prezentacje multimedialną pt. „Sprawiedliwość i miłość w rodzinie i społeczeństwie”, i tutaj też nasi uczniowie zostali docenieni gdyż Kasia Zięba i Mateusz Staroń z klasy 3L zajęli II miejsce, otrzymali dyplom i nagrody książkowe

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczne Dni Profilaktyki.

• Małgorzata Wielińska