"Konarski" w Ogrodzie Doświadczeń
04-06-2014

4 czerwca 2014 roku uczniowie ZSP nr 1 w Jędrzejowie udali się w podróż odkrywania zjawisk fizycznych w Parku Doświadczeń w Krakowie. Ogród ten jest pierwszym parkiem edukacyjnym w Polsce. Koncepcja została przeniesiona z Norymbergi, gdzie park taki istnieje już od wielu lat. Ogród Doświadczeń otworzono w roku 2007. Na terenie 6 hektarów znajduje się około 60 urządzeń edukacyjnych z fizyki dotyczących zagadnień optyki geometrycznej, akustyki i mechaniki. Poprzez zabawę uczniowie mogli obserwować wiele zjawisk fizycznych, z którymi zetknęli się tylko w zakresie teoretycznym.

Dopełnieniem wycieczki okazała się wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie jedną z najbardziej interesujących ekspozycji jest helikopter papieża Jana Pawła II. Muzeum powstało w 1964 roku na podbudowie wielkiej Wystawy Lotniczej organizowanej przez Aeroklub Krakowski na terenie lotniska Rakowice – Czyżyny. Większość obiektów dawnego lotniska używana jest do dziś przez Muzeum. Są nimi m.in. duży hangar lotniczy i zaplecze garażowo – magazynowe, zbudowane w latach 20 - tych oraz dwa małe budynki zbudowane przez Niemców w okresie II wojny światowej. Obecnie ekspozycja muzealna liczy około 100 samolotów rozpoczynając od konstrukcji pionierskich z początków XX wieku a kończąc na samolotach szkoleniowych z końca lat 90 – tych.

Oprócz samolotów uczniowie mogli obejrzeć dużą liczbę śmigłowców, szybowców oraz zapoznać się z budową silników używanych dawniej w przemyśle lotniczym. Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście helikopter, którym podróżował po Polsce Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek. Uczniowie mogli również usiąść w symulatorze lotów.

Wycieczka choć krótka to jednak pełna wrażeń. Za rok znowu wyruszymy …

• Magdalena Prusicka