Lekcje z ZUS
13-06-2014

Lekcje z ZUS to autorski projekt edukacyjnym ZUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Do realizacji projektu przystąpiło 169 szkół średnich z całej Polski w tym również uczniowie I klasy Technikum nr 1 o profilu technik ekonomista z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

24 kwietnia 2014 roku w naszej szkole uczniowie spotkali się z rzecznikiem prasowym ZUS w Kielcach. Podczas tego spotkania rzecznik pan Paweł Szkalej zapoznał uczniów z założeniami i realizacją projektu oraz przeprowadził lekcję mającą na celu uświadomienie uczniom wpływu informacji prasowych na naszą wyobraźnię. W trakcie spotkania uczniowie i nauczyciele otrzymali materiały dydaktyczne do cyklu czterech godzin lekcyjnych z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Zajęcia w ramach projektu „Lekcje z ZUS” zrealizowano w maju na zajęciach z przedsiębiorczości i lekcjach wychowawczych. Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, jego genezą i prawami obowiązującymi ubezpieczonych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Tematy lekcji z ZUS to: kształtowanie się systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce i Europie, rola i zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rodzaje ubezpieczeń i związane z nimi świadczenia, polski system emerytalny, rejestracja firmy i obowiązki przedsiębiorcy.

13 czerwca 2014 roku uczniowie przebywali na terenie ZUS w Kielcach. Dyrektor ZUS pan Paweł Kaleta przedstawił strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania ZUS oraz udzielał odpowiedzi na pytania młodzieży.

Podczas pobytu w ZUS uczniowie „pracowali” na stanowiskach obsługi klienta. Pracownicy ZUS wyjaśniali na czym polega ich praca i odpowiadali na pytania dotyczące projektu. Młodzież uczestniczyła również w rozmowach z petentami.

W archiwum ZUS zapoznano uczniów z archiwizacją dokumentów.

Na koniec pobytu w ZUS w Kielcach młodzież zaproszono do gabinetu Dyrektora pana Pawła Kalety i gabinetów pracowników, gdzie dodatkowo można było uzyskać informacje na temat funkcjonowania i odpowiedzialnej pracy w ZUS.

Udział naszej młodzieży w projekcje jeszcze się nie kończy. We wrześniu w przyszłym roku szkolnym przystąpią do testów sprawdzających ich wiedzę z „Lekcji z ZUS”. Projekt z młodzieżą realizują nauczyciele Alicja Garus i Paulina Haja

• Alicja Garus, Paulina Haja