Wyjazd szkoleniowy na Słowację
12-07-2014

W dniach 06-12.07.2014 grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami przebywała w Żylinie na Słowacji realizując w ten sposób część zajęć z projektu EFS "Zagwarantowany sukces z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach".

Program pobytu obejmował treści naukowe jak również wypoczynkowe. Rekreację dawało samo przebywanie w mieście, ale przede wszystkim wyjazd na zwiedzanie zamku w Strecznie oraz spływ tratwami po rzece Wag. Z kolei na część edukacyjną składały się wizyty w szkołach i zakładach pracy zlokalizowanych w Żylinie i okolicach. Uczniowie z opiekunami spędzili kilka godzin w Zespole Szkół w Kysuckim Nowym Meste (odpowiednik naszej szkoły ponadgimnazjalnej), a następnie zwiedzili Wydział Mechaniczny na Uniwersytecie w Żylinie (odpowiednik naszej politechniki).

Obserwacja zajęć była ze zrozumiałych względów (wakacje) niemożliwa, ale i tak dużo można było się dowiedzieć o szkolnictwie na Słowacji oraz o nauce w konkretnej placówce z ust oprowadzających i obecnych w szkole jej pracowników. Pewnym problemem była bariera językowa, ale z upływem czasu i osłuchaniem się z językiem słowackim ten problem zanikał. Po terytorium Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste oprowadzał jej dyrektor p. Milan Valek.

Wizyta na Uniwersytecie w Żylinie składała się z dwóch części: pogadanki o szkolnictwie wyższym na Słowacji oraz prezentacji Wydziału Mechanicznego. Pracownik naukowy Uniwersytetu oprowadził grupę uczestników po budynku pokazując liczne pracownie i laboratoria, szczególnie te zajmujące się termodynamiką oraz mechaniką cieczy i gazów.

W dalszej części pobytu na Słowacji uczestnicy zwiedzili trzy fabryki zapoznając się z procesami produkcji łożysk tocznych (INA Kysuce Company), elementów silników samochodowych (Volkswagen Company in Martin) jak i produkcji całych samochodów (KIA Motors – Slovakia).

Całość pobytu uzupełniła rekreacja, czyli zwiedzanie zamku w Strecznie oraz spływ tratwami po rzece Wag.

W wyjeździe wzięli udział uczniowie:

1. Katarzyna Bakalarz 4E
  2. Iza Nocuń 4E
  3. Martyna Domagała 4L
  4. Katarzyna Zięba 4L
  5. Mateusz Staroń 4L
  6. Adrian Pisarek 4I
  7. Michał Wąchała 4I

Opiekę sprawowali nauczyciele: Katarzyna Krotla i Włodzimierz Piasecki.

• Włodzimierz Piasecki