Stypendia Prezesa Rady Ministrów
07-11-2011

W poniedziałek 7 listopada odbyła się gala wręczenia stypendiów Premiera dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z czterech powiatów: kieleckiego, włoszczowskiego, koneckiego i jędrzejowskiego. Na uroczystość zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie w Muzeum im. Przypkowskich przybyło wielu zacnych gości: Bożentyna Pałka-Koruba- wojewoda świętokrzyski, Małgorzata Muzoł - świętokrzyski kurator oświaty, Piotr Żołądek- członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, starostowie w/w powiatów oraz 31 prymusów wraz z nauczycielami i dyrektorami swoich szkół.

W pierwszej części gali grupa nauczycieli otrzymała nagrody państwowe, w tym gronie znalazł się nasz pan dyrektor Władysław Równicki, który został odznaczony "Złotym Krzyżem Zasługi".

Następnie przyszła kolej na stypendystów, między którymi pojawili się również przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej: Agnieszka Kowal z Technikum nr 1 i Łukasz Mróz z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Jędrzejowie. Uczniowie ci uzyskali najwyższą średnią ocen w szkole, charakteryzują się wybitnymi osiągnięciami w olimpiadach i konkursach oraz aktywną działalnością w środowisku szkolnym i lokalnym. Ich ciężka praca została nagrodzona stypendium Prezesa Rady Ministrów, którego kwota wynosi 258 zł miesięcznie.

Po wręczeniu stypendiów wszystkim wyróżnionym pogratulowały najwyższe władze oraz gospodarze uroczystości w krótkich, ale ciepłych przemówieniach, nasyconych sentencjami filozoficznymi, które mają spełniać rolę drogowskazów życiowych.

W części artystycznej aktorskie i muzyczno-wokalne umiejętności mogli zaprezentować uczniowie z Konarskiego w spektaklu pt. „Tworzenie światłych umysłów”, przygotowanym pod kierunkiem polonistki Izabeli Fatygi-Lato i opiekuna Szkolnego Zespołu Muzycznego Grzegorza Leśniewskiego. Na zakończenie wszystkich uczestników zaproszono na poczęstunek.

• Izabela Fatyga-Lato