Koło Miłośników Teatru ma 30 lat !!!
18-12-2010

Szkolne Koło Miłośników Teatru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie i jego opiekunka mgr Agnieszka Maciąg - Wojtanowska obchodzili swoje wielkie święto - jubileusz trzydziestolecia istnienia. Z tej okazji 18 grudnia 2010 roku, o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej odbyła się rocznicowa uroczystość. Zaprosiliśmy na nią wielu wspaniałych gości: Szanowną Dyrekcję naszej szkoły, byłą Opiekunkę Koła, przedstawicieli zarządu okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Kielcach, byłych i obecnych członków Koła – naszych wszystkich wiernych przyjaciół. Z zaproszenia skorzystały, m. in.: Pani Wanda Maciąg – była Opiekunka Koła – emerytowana nauczycielka języka polskiego w naszej szkole, Pani Wice Dyrektor Ewa Kosińska, pani Jolanta Jakubczyk oraz dawni członkowie Koła: Pani Elżbieta Piątek, Pani Barbara Terczyńska, pani Ewelina Kucharczyk oraz wiele innych osób, którzy przez wiele lat tworzyły KMT.

Pani Agnieszka Maciąg-Wojtanowska serdecznie powitała przybyłych na uroczystość gości. Następnie wygłosiła referat okolicznościowy pt. „Nasze pięciolecie”, gdyż opieka nad Kołem została jej powierzona dokładnie 5 lat temu - 20 grudnia 2005 roku na uroczystości z okazji 25-lecia Koła.

Uroczystość naszą uświetnił pokaz prezentacji multimedialnej pt. „30 lat minęło”, którą przygotowali Monika Pawłowska i Hubert Radosz pod kierunkiem opiekunki Koła. Przedstawili w niej historię koła i jego „Matki-założycielki”, czyli Panie, które 30 lat temu razem z ich opiekunką Panią mgr Wandą Maciąg - założyły Koło. Przedstawili najważniejsze inicjatywy i przedsięwzięcia Koła Miłośników Teatru, których przez 30 lat „nazbierało się” naprawdę dużo!!! Mówili o tym, w jaki sposób udało nam się przetrwać, mimo reorganizacji szkoły, problemów natury finansowej Towarzystwa Kultury Teatralnej i faktu, że coraz trudniej znaleźć artystycznie i humanistycznie uzdolnionych uczniów chętnych do pozalekcyjnej pracy w Kole.

Głos zabrali zgromadzeni goście. Pani Dyrektor Ewa Kosińska gratulowała nam jubileuszu i dziękowała za trud i poświęcenie. Pani Wanda Maciąg – była Opiekunka Koła, nie kryjąc łez wzruszenia dziękowała tym wszystkim, którzy przez 30 lat przyczynili się do świetności Koła, nie kryła też dumy z faktu, iż kontynuujemy jej wielkie dzieło z zaangażowaniem i pasją, nie zważając na wszelkie trudności. Pani Maciąg – otrzymała kosz przepięknych pąsowych róż z rąk Pani Ewy Jakubczyk (Dobrowolskiej), która w imieniu najstarszych członkiń Koła dziękowała jej za możliwość przeżycia wielkiej przygody z teatrem w szkole średniej, bez której, ani ona, ani pozostali obecni na uroczystości byli członkowie Koła nie wyobrażają sobie swojego zawodowego życia. Wszyscy oni prowadzą bowiem w swoich szkołach podobne do naszego pozalekcyjne koła zainteresowań. „To naprawdę piękne, że Pani Maciąg przekazała nam cząstkę siebie, swoją miłość do teatru, pasję i zaangażowanie, które trwają w nas po dziś dzień….” – mówiła Pani Ewa. Były gratulacje, podziękowania, kwiaty, uściski, wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia, śmiech pomieszany ze łzami wzruszenia … i gorączkowe wertowanie kart Kronik Teatralnych w poszukiwaniu własnych nazwisk, swojego śladu na trwałe wpisanego nie tylko w historię Koła, ale również w historię naszej szkoły.

Nasze trzydziestoletnie istnienie zostało skrupulatnie opisane na kartach 12 Ksiąg Kroniki Teatralnej Szkoły, które można oglądać w siedzibie Koła – w sali nr 38. Na koniec uroczystości goście kosztowali jubileuszowy tort i wznieśli toast „lampką” szampana. Uroczystość uświetnił wieczorek poetycki przygotowany przez obecnych członków Koła: Monikę Pawłowską, Huberta Radosza, Justynę Pietrzyk z klasy 3lb, Joannę Karczewską, Martę Jupowicz z klasy 3lh, Paulinę Ogórek, Olgę Pasztę, Magdalenę Strzelecką z klasy 3lh. Uczniowie w blasku świec, przy dźwiękach nastrojowej muzyki recytowali najpiękniejsze wiersze Wisławy Szymborskiej, księdza Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, teksty Jonasza Kofty i Marka Grechuty.

Członkowie Koła oraz jego opiekunka dziękują wszystkim tym, którzy pomimo trzaskającego mrozu przybyli w sobotnie przedpołudnie do naszej szkoły, by uświetnić nasz Wielki Jubileusz.

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi mgr Władysławowi Równickiemu za zgodę i pomoc w zorganizowaniu naszego święta.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska