94 rocznica odzyskania niepodległości
11-11-2012

„Noc jesienna… Okopy kręte, nieruchome,

Jak węża-dusiciela pokłębione cielsko,

Gwiazdy w dół spoglądają z słodyczą anielską,

Błękit nieba świetlisty i taki spokojny,

Jakby to nie był rok tak strasznej wojny….”

/Józefa Relidzyńskiego „Wielka wojna”/

Dzień 11-ty listopada jest szczególny dla całej Polski. Upamiętnia bowiem rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę rozdartą przez zaborców. W latach 1772, 1773, 1795 Rosja, Prusy i Austria dokonały rozbioru Polski. Na 123 lata Ojczyzna nasza dostała się do niewoli. Nasi rodacy nigdy nie pogodzili się z utratą suwerenności. Pragnęli, by była ona wolna i w takiej intencji bili się z wrogiem. Podczas krwawych zmagań z zaborcami jedynie wiara w Boga podtrzymywała walczących na duchu. Dzięki niej nie tracili nadziei na zmartwychwstanie Polski. Wielka wojna, jak nazwano krwawe zmagania w latach 1914-1918, zabrało życie tysiącom Polaków. Ci jednak ginąc wierzyli, że ich śmierć przyczyni się do zbawienia Polski. Wielkie pragnienie naszego narodu ziściło się. Polska po 123. latach niewoli odzyskała utraconą niepodległość. 11. listopada 1918 r. zatriumfował polski oręż! Tym samym obowiązkiem przyszłych pokoleń jest pamięć o tych, co polegli, abyśmy byli wolni. Im to należy się nasza wdzięczność i cześć.

W naszej szkole także upamiętniliśmy 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 9. Listopada młodzież szkolna wzięła udział w uroczystej akademii, która została przygotowana przez uczniów klas 1 lb, 1 rh, 2 lh pod kierunkiem nauczycieli historii i wos – u – pani prof. Marii Kot, Barbary Terczyńskiej, Katarzyny Krotli, natomiast oprawę muzyczną zapewnił pan prof. Grzegorz Leśniewski.

Następnie harcerze ze szkolnej Drużyny Harcerskiej zapalili znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci Podpułkownika Józefa Nikodema Ciosańskiego zamordowanego w Katyniu w 1940 Roku oraz tablicą pamiątkową poświęconą 70 – tej rocznicy powstania Batalionów Chłopskich.

W dniu 11 – go listopada uczestniczyliśmy w obchodach powiatowych, w których szkołę reprezentował pan Dyrektor mgr Władysław Równicki wraz z pocztem sztandarowym szkoły oraz sztandarem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Jędrzejowie, nad którym szkoła przejęła opiekę. Natomiast harcerze z drużyny działającej w ZSP nr 1 pod opieką pani prof. Agnieszki Maciąg – Wojtanowskiej stanowili poczet sztandarowy Sztandaru Hufca w Jędrzejowie Związku Harcerstwa Polskiego. Delegacja uczniowska złożyła także symboliczne kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

W ten właśnie sposób podkreśliliśmy wagę i rangę tego ważnego dla Polski wydarzenia, zgodnie ze słowami wiersza P. Rysiewicza:

„I wiedzie orzeł swoje orlęta,

Ze swoich dzieci dumny i rad…

To się pamięta, zawsze pamięta,

Choćby żył człowiek i tysiąc lat.”

/”To się pamięta”/

• Katarzyna Krotla-Gnatowska