My też czytamy dzieciom...
17-06-2009

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły członkowie szkolnego Koła Miłośników Teatru wraz z jego opiekunką Agnieszką Maciąg - Wojtanowską wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Fundację ABCXXI –(do stycznia 2006 roku Fundacja ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego) - Cała Polska czyta dzieciom. Odwiedziliśmy ponownie Państwowe Przedszkole Nr 1 w Jędrzejowie, gdzie korzystając z gościnności Pani Dyrektor Doroty Olszewskiej oraz Pań Wychowawczyń mogliśmy spędzić z maluchami kilka miłych chwil czytając im znane i lubiane bajki i baśnie.

Fundacja ta została założona w grudniu 1998 roku przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego - psychicznego, umysłowego oraz moralnego - dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe. 1 czerwca 2001 Fundacja zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego oraz wyrobienia u dorosłych nawyku codziennego czytania dzieciom. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia samouznanie.

Czytanie niemowlęciu stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi pozwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź i pomaga mu w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają.

W czerwcu 2002 Fundacja zorganizowała I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD), w którym wzięło udział ponad 150 miejscowości. Rok później w II OTCD uczestniczyło 300 miejscowości, w roku 2004 - ponad 1000, zaś w IV OTCD w 2005 roku - ponad 1300. Tydzień rozpoczyna się wspólnym czytaniem Lokomotywy, a kończy Paradą Koziołka Matołka w wykonaniu dzieci poprzebieranych za postaci bajkowe. W wielu miejscowościach dzieci przedkładają władzom samorządowym prośby o lepsze wyposażenie bibliotek w książki lub przywrócenie zajęć dla dzieci w domach kultury.

Nasz udział w akcji VIII OTCD, który trwał od poniedziałku - 1 czerwca do niedzieli – 7 czerwca 2009 roku przesunął się niestety o 10 dni ze względu na trwającą w szkole klasyfikację końcoworoczną. Niemniej jednak był bardzo udany. Maluszki czekały na nas z niepokojem od samego rana. Członkinie koła: Izabela Olszak z klasy 3tib oraz Kamila Trzcińska z klasy 1lh czytały dzieciom jedne z najpiękniejszych bajek, które dobrze pamiętamy z dzieciństwa. Czytanie im bajek okazało się niebywałą frajdą nie tylko dla przedszkolaków, ale również i dla nas.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska