Konkursy i Olimpiady

Finał wojewódzkich eliminacji XL Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej Teatru"
30-12-2008

Dnia 30 grudnia 2008 roku w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkich eliminacji XL OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU BLIŻEJ TEATRU - TEATR 2008.
Konkurs ten organizowany jest rokrocznie (z przerwą w roku szkolnym 2007/2008) przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Kultury od 40 lat.
Niewiele jest w Polsce imprez, które dotrwały do tak dojrzałego wieku. Konkurs ten promuje działania w zakresie edukacji teatralnej, popularyzacji teatru, prowadzenia systematycznych i nowatorskich działań w sferze teatru nieprofesjonalnego, a także honoruje i wyróżnia sponsorów teatru.
XL Ogólnopolski Konkurs „Bliżej Teatru” TEATR 2008 służył dostrzeżeniu i spopularyzowaniu działań osób i instytucji wspierających istnienie teatru, wzbogacających jego społeczne i artystyczne wartości i poszerzających zainteresowania twórczością i uczestnictwem.
Konkurs „Bliżej Teatru” 2008 odbywał się w 5 kategoriach, stanowiących samodzielne konkursy:
I. Bliżej Teatru (edukacja, uczestnictwo),
II. Instruktor roku,
III. Organizator zdarzeń teatralnych,
IV. Aktor animatorem kultury,
V. Złota Lista „Sponsor Teatru”.

W konkursie tym Koło Miłośników Teatru działające w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr l im. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie pod opieką Pani Agnieszki Maciąg-Wojtanowskiej brało udział po raz dwudziesty ósmy. I tym razem startowaliśmy w kategorii Bliżej Teatru (edukacja i uczestnictwo), gdyż nasze koło nieprzerwanie od roku 1980 roku prowadzi działalność mającą na celu popularyzacją teatru jako dziedziny sztuki oraz stosuje systematyczne i nowatorskie działania w sferze teatru nieprofesjonalnego.
Nasza działalność jest skrupulatnie odnotowywana na kartach 12 tomów naszych kronik teatralnych.
W obecnej edycji konkursu docenieni zostaliśmy za trud włożony w niełatwą przecież działalność na rzecz popularyzacji i propagowania teatru wśród młodzieży naszej szkoły nie tylko w roku szkolnym 2008/2009. Pamiętano również o naszym wielkim przedsięwzięciu, które realizowaliśmy wspólnie z Francuzami w ramach unijnego projektu „Teatr w sercu Europy”, którego głównym koordynatorem była poprzednia opiekunka koła Pani mgr Wanda Maciąg.
Zostaliśmy nagrodzeni dyplomem oraz nagrodą rzeczową w postaci aparatu cyfrowego za program edukacji teatralnej wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w oparciu o własne działania artystyczne oraz aktywną turystykę kulturalną. Nagrody wręczone zostały przez panią prezes Zarządu TKT w Kielcach Panią Irenę Wawrzczak w towarzystwie Pana Krzysztofa Falkiewicza z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego i Pani Beaty Wróbel reprezentującej Zespół ds. Kultury, Oświaty i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach.
Uroczystość podsumowania finału wojewódzkiego XL Ogólnopolskiego Konkursu Bliżej Teatru – Teatr 2008 stała się wyjątkową okazją do uczczenia minionej w zeszłym roku 100 –ej rocznicy powstania Towarzystwa Kultury Teatralnej. O trudnych początkach i wcale niełatwej historii tej wyjątkowej instytucji kultury mogliśmy się dowiedzieć z ust członka Zarządu TKT w Kielcach i teatrologa Pani Marzeny Michałowskiej – Kowalik.

Nauczycielka naszej szkoły, wieloletnia opiekunka naszego koła Pani mgr Wanda Maciąg została uhonorowana w związku z tym jubileuszem Złotym Medalem Towarzystwa Kultury Teatralnej. Medal ten miał być wyrazem szacunku dla dokonań Pani Profesor oraz serdecznych podziękowań za wieloletnie oddanie się działalności na rzecz upowszechniania kultury teatralnej. Ma to być też, jak wielokrotnie ze wzruszeniem podkreślała prezes Zarządu TKT w Kielcach Pani Irena Wawrzczak, widoczny znak łączności z tymi, którzy tworzyli podwaliny społecznego ruchu miłośników teatru.
Uroczystość uświetnił pokaz obszernych fragmentów programu przygotowanego przez WDK Kielce w ramach warsztatów poezji śpiewanej pod tytułem „Jana Gajzlera ziemia uroczna, czyli akwarelki świętokrzyskie”, którego premiera odbyła się 14 grudnia 2008 roku w sali widowiskowej kieleckiego WDK.

Dyplom dla Koła Miłośników Teatru

Opiekunka koła Agnieszka Maciąg - Wojtanowska odbiera dyplom, nagrodę i gratulacje dla Koła Miłośników Teatru

Prezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej w Kielcach Pani Irena Wawrzczak

Złoty Medal Towarzystwa Kultury Teatralnej dla Pani mgr Wandy Maciąg