"Konarski" w Centrum Nauki Kopernik
18-04-2013

W dwa piękne, słoneczne dni - 12 i 18 kwietnia 2013 roku klasy Technikum nr 1 - 2i, 3i, 3e oraz klasy II Liceum Ogólnokształcącego - 2lb, 2le odwiedziły Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Punktualnie o godz. 12.30 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli zajęcia laboratoryjne.

Laboratorium fizyczne – "Zimnolubni"

Uczniowie eksperymentowali z lodowatym suchym lodem i jeszcze zimniejszym ciekłym azotem. Pod czujnym okiem prowadzących, sprawili, że niektóre przedmioty lewitowały.

Laboratorium chemiczne – "Megacząsteczki"

Zajęcia te były poświęcone polimerom – uczniowie dowiedzieli się jak zrobić balonik z płyty CD, sztuczny jedwab a także co ma wspólnego cukier w kostkach z bawełną i homarem.

Laboratorium robotyczne – "Przemysław, czyli robot przemysłowy"

Młodzież uczestniczyła w zajęciach z manipulacyjnym robotem przemysłowym – poznali jeden z języków programowania takich robotów, a swoją wiedzę z informatyki i matematyki wykorzystali w praktyce.

Laboratorium biologiczne – "Pracowity jak enzym"

Uczniowie poprzez doświadczenia poznali różne enzymy i zapoznali się z funkcjami jakie pełnią w organizmie. Przekonali się, że przy pomocy drożdży i ziemniaków można wytworzyć pianę i zbadali procesy trawienia białek i cukrów.

Po 2-godzinnych zajęciach w specjalistycznych laboratoriach przyszedł czas na wystawy, na których zgromadzono ponad 450 eksponatów. Młodzież naszej szkoły mogła samodzielnie sprawdzić jakie są możliwości ludzkiego organizmu, jak gra się na laserowej harfie, w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło.

Czy znaleźli odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania dotyczące otaczającego świata? Tego nie wie nikt!

• Wioletta Bugajska