Dzień Przedsiębiorczości w "Konarskim"
17-04-2013

Dnia 17 kwietnia 2013 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego po raz kolejny przystąpił do programu jednodniowych praktyk dla uczniów zwanych „Dzień Przedsiębiorczości” organizowany przez Fundację Młodzieżową Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ten daje uczniom możliwość poznania specyfiki wybranego przez nich zawodu, zdobycie wiedzy na temat kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonania danej profesji i zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

W tym roku największą popularnością wśród młodzieży cieszył się zawód pilota, dlatego też grupa uczniów udała się do jednostki wojskowej w Dęblinie, gdzie min. miała możliwość porozmawiać z zawodowymi pilotami o predyspozycjach do zawodu, obsługiwać nawigację naziemną i latać na symulatorach. Humaniści preferowali zawody dziennikarskie. W tym celu odbyli praktyki w redakcjach Gazety Jędrzejowskiej i Echa Dnia. Co roku uczniowie deklarują pracę w służbach mundurowych. Najczęściej jest to strażak i policjant. Specyfikę tych profesji poznawali w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej i Powiatowej Komendzie Policji. Młodzież zapoznała się ze strukturą jednostek oraz specyfiką służby funkcjonariuszy Policji na różnych stanowiskach (technika kryminalistyki, dzielnicowego, specjalisty do spraw nieletnich, oficera prasowego, policjanta pionu kryminalnego, przewodnika psa służbowego, profosa). Klasa biologiczno-medyczna udała się do Szpitala w Jędrzejowie oraz w Czerwonej Górze, gdzie mieli dostęp do obserwacji pracy lekarzy oraz personelu medycznego. Grupa uczniów pojechała do Europejskiej Akademii Zdrowia i Urody w Kielcach, obserwowała tam zawody związane z kosmetologią.

Młodzież sprawdziła się również w zawodach: informatyka, bankowca, księgowego, farmaceuty, nauczyciela, pracownika administracji i produkcji, fryzjera, kosmetyczki, sprzedawcy w następujących przedsiębiorstwach: Firma Handlowo-Usługowa Salamon Waldemar Salomon, Instalacje Elektryczne Waldemar Janas "ELECTRICAN", Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej oraz innych zakładach pracy na terenie powiatu i województwa.

Uczniowie odbyli również praktyki w takich instytucjach jak: Urząd Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Przedszkole Nr 1 w Jędrzejowie, Urząd Gminy w Nagłowicach, Imielnie, Wodzisławiu, Urząd Miasta i Gminy w Małogoszczy, Starostwo Powiatowe.

Łącznie uczniowie odbyli praktyki w 140 zakładach pracy w 120 zawodach. Koordynatorami projektu w szkole były: Paulina Haja, Anan Białek-Wątor i Jolanta Tompolska.

• Anna Białek-Wątor