Warsztaty dla Gimnazjalistów
17-04-2013

17 kwietnia 2013r naszą szkołę odwiedzili uczniowie z gimnazjum. Zostali oni zaproszeni na warsztaty mające na celu krótkie powtórzenie do egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej. Na zajęciach z geografii, biologii, chemii i fizyki mogli sprawdzić swoją wiedzę.

Tematem warsztatów z geografii były strefy klimatyczne kuli ziemskiej. Uczestnicy spotkania poznali strefy oświetlenia Ziemi oraz strefy klimatyczne i wybrane typy klimatów kuli ziemskiej. Po tym na podstawie wcześniej omówionych klimatogramów rozpoznawali wybrane typy klimatów, wskazywali ich charakterystyczne cechy oraz obszary występowania. Na koniec warsztatów gimnazjaliści rozwiązywali wybrane zadania na temat stref klimatycznych wcześniejszych egzaminów gimnazjalnych.

Na zajęciach z biologii uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe z liści spichrzowych cebuli, pomidora oraz naskórka człowieka. Dokonywali również obserwacji gotowych preparatów tkanek zwierzęcych i roślinnych.

Spotkanie z chemii miało formę laboratoryjną. Gimnazjaliści na podstawie instrukcji przeprowadzali doświadczenia m.in. obserwowali zmianę barw wskaźników w roztworach kwasów, zasad i soli, wpływ różnych czynników na szybkość reakcji oraz reakcję zobojętniania w obecności wskaźnika. Po zakończonym doświadczeniu rysowali schematy, dokonywali obserwacji oraz pisali wnioski.

Na zajęciach z fizyki uczniowie z pomocą nauczyciela wykonywali doświadczenia z optyki, termodynamiki i hydrostatyki. Obserwowali zjawiska fizyczne m.in. z elektrostatyki prezentowane przez uczniów klasy 3 lp naszej szkoły.

• Sabina Chechelska