Niemiecko-rosyjska językowa Wielkanoc
26-03-2013

W marcu tuż przed świętami uczniowie klasy II le uczestniczyli w nietypowych językowych zajęciach lekcyjnych - „Niemiecko-rosyjska językowa Wielkanoc”. W tej właśnie klasie uczniowie uczą się trzech języków obcych, w tym rosyjskiego i niemieckiego. W świątecznym nastroju przy rosyjskich melodiach paschalnych uczniowie tworzyli niemiecko-rosyjski słownik tematyczny na temat Świąt Wielkanocnych. Młodzież na lekcji wykonywała różne zadania językowe: ćwiczenia typu prawda/fałsz, dopasowywanie słów do kontekstu zdań, rozwiązywanie dwujęzycznej krzyżówki, tłumaczenie tekstu o tematyce świątecznej, praca ze słownikiem – ćwiczenia typu skojarzenia. Uczniowie poznali rosyjskie i niemieckie nazwy, słownictwo i informacje związane z obchodami Wielkanocy w Niemczech i Rosji. Młodzież pracowała w mieszanych grupach językowych i radziła sobie bardzo dobrze z wykonywaniem ćwiczeń.

Wszyscy bardzo lubią pracować metodami aktywizującymi i w taki sposób zdobywać samodzielnie wiedzę. Aby przybliżyć atmosferę zbliżających się świąt na tę okazję został przygotowany również stolik wielkanocny z rosyjskimi oraz niemieckimi świątecznymi elementami, kartkami w obydwóch językach. Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim życzenia po niemiecku i rosyjsku z okazji Świąt Wielkiej Nocy, a nauczyciele prowadzący p. Karolina Ganczarski i Ewa Staniak-Kurkowska za aktywną pracę wynagrodziły uczniów ocenami i poczęstowały czekoladowymi pisankami.

• Ewa Staniak-Kurkowska