Koncert muzyki kameralnej
25-02-2013

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”- te słowa Paula Claudela były mottem Koncertu Muzyki Kameralnej, który odbył się 25 lutego 2013 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie.

Rozpoczynając spotkanie Grzegorz Leśniewski - opiekun Koła Muzycznego powiedział, iż celem koncertu jest próba pokazania muzyki akustycznej o charakterze klasycznym jako alternatywy dla wszechobecnego „chaosu dźwiękowego”. W bardzo różnorodnym repertuarze zabrzmiały skrzypce, gitary, klarnet, saksofon, fortepian i akordeony. Swoje umiejętności muzyczne prezentowali uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz instrumentaliści, członkowie Koła Muzycznego z „Konarskiego”.

Program koncertu:

Wprowadzenie: Grzegorz Leśniewski - opiekun KM ZSP nr 1 Jędrzejów

Prowadzący: Monika Lis, Krzysztof Snoch - uczniowie ZSP nr 1 Jędrzejów

Bartłomiej Leśniewski – skrzypce, Marcin Poński – gitara, ZPSM Kielce

1 Henry Purcell - Aria (skrzypce + gitara)

2 Johan Sebastian Bach - Musette (skrzypce + gitara)

3 Mirosław Gąsieniec – Taniec hiszpański (skrzypce + gitara)

4 John Dawland -The Frog galiard (gitara)

Norbert Cichy – saksofon, Kamil Terczyński – gitara elektroakustyczna, ZSP nr 1 Jędrzejów

5 Richard Marx – Right Here Waiting (saksofon + gitara)

Marika Lamczyk – klarnet, Alan Balcerowski – saksofon, ZPSM Kielce

Przemysław Rutkowski – akompaniament fortepianowy, nauczyciel ZPSM Kielce

6 James Rae – Fuel ijected Blus (klarnet + saksofon)

7 J. Fremann – Master Duo (klarnet + saksofon)

8 G. Pieschetti – Presto (klarnet + fortepian)

9 Ronald Binge – Koncert G – dur cz. I i II (saksofon + fortepian)

Gabriel Kowalczyk – akordeon, ZSP nr 1 Jędrzejów

10 Jann Tiersen – J suis jamals alle (akordeon)

11 Polka szabasówka (akordeon)

Mateusz Staroń – akordeon, ZSP nr 1 Jędrzejów

12 B. Motob – Etiuda (akordeon)

13 Andrzej Tuchowski – Jazz toccata (akordeon)

Radosław Suliga – akordeon guzikowy, ZSP nr 1 Jedrzejów, SSM Jędrzejów

14 Albert Vossen – Flick Flack (akordeon guzikowy)

Duet: Bartłomiej Leśniewski i Marcin Poński

Duet: Norbert Cichy i Kamil Terczyński

Utwory wykonywane były solo i w duetach. Muzyki słuchała młodzież oraz w roli recenzentów: skrzypaczka Anna Szymańska, pianista Przemysław Rutkowski i pedagog szkolny Małgorzata Wielińska.

Duet: Marika Lamczyk i Alan Balcerowski.

Alan Balcerowski wykonuje Koncert saksofonowy G dur Rolanda Bige.

Mateusz Staroń

Radosław Suliga

Gabriel Kowalczyk

Każdy kolejny utwór entuzjastycznie nagradzano brawami. Wykonania muzyczne zostały pozytywnie odebrane przez młodych słuchaczy. Świadczy o tym wypowiedź Kasi z 3Lb:„Mimo, iż na co dzień nie słucham tego rodzaju muzyki koncert bardzo mi się podobał, może dlatego, iż muzyka wykonywana była na żywo przez moich rówieśników, a repertuar był różnorodny i łatwy w odbiorze”.

Po koncercie w Bibliotece Szkolnej młodzi artyści wraz recenzentami uczestniczyli w spotkaniu warsztatowym na, którym zgłębiano tematykę interpretacji utworów muzycznych.

Popis młodych artystów został wysoko oceniony przez recenzentów. Na za kończenie spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W koncercie i warsztatach wzięli udział:

Wykonawcy:

Bartłomiej Leśniewski – skrzypce, Marcin Poński – gitara, ZPSM Kielce

Marika Lamczyk – klarnet, Alan Balcerowski – saksofon, ZPSM Kielce

Gabriel Kowalczyk – akordeon, ZSP nr 1 Jędrzejów

Mateusz Staroń – akordeon, ZSP nr 1 Jędrzejów

Radosław Suliga – akordeon guzikowy, ZSP nr 1 Jędrzejów

Organizator koncertu - Grzegorz Leśniewski opiekun Szkolnego Koła Muzycznego składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji spotkania:

Władysławowi Równickiemu dyrektorowi szkoły, Annie Szymańskiej z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Aldonie Nawrot i Monice Kowalskiej z Biblioteki Szkolnej.

• Grzegorz Leśniewski