Święto Biblioteki
30-10-2012

Już po raz piąty na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (w poprzednich latach był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych).

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship. Hasło tegorocznego święta: Biblioteki szkolne: klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

W naszej bibliotece świętowaliśmy 30.10.2012 roku. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs "Z książką po wiedzę”. Wzięli w nim udział czytelnicy biblioteki ZSP Nr 1im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie:

• Zielińska Karolina klasa 2lh
  • Szymczyk Patrycja klasa 2lh
  • Szastak Magda klasa 2lh
  • Rudnicka Dagmara klasa 2lh
  • Łasak Magda klasa 2lh
  • Toporski Konrad klasa 2H
  • Niźnik Dawid klasa 2 I

Wszyscy, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania konkursowe otrzymali słodkie nagrody.

W ramach świętowania wznowiliśmy akcję „Uwolnij książkę” (ang. Bookcrossing). Uwolniliśmy „Pielgrzyma” Paulo Coelho. Celem jest podniesienie poziomu czytelnictwa, dzielenie się lekturami, poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach i wreszcie dobra zabawa. Często zdarza się tak, że mamy w domu książki, które już przeczytaliśmy i możemy je oddać komuś innemu. Dzięki bookcrossingowi możemy puścić taką książkę „w świat”. Można ją zostawić na półce w czytelni, specjalnie przeznaczonej do tego celu. Dzięki temu oddamy egzemplarz z domowej biblioteczki, ale i sami przeczytamy książki, które zostawią inni. Zachęcamy wszystkich czytelników do uwalniania książek.

W dniu święta bibliotek pragniemy podziękować wszystkim czytelnikom, bez których biblioteka nie mogłaby istnieć.

• Monika Kowalska