Śladami historii i sztuki
27-06-2012

Jeden z ostatnich dni roku szkolnego grupa młodzieży z naszej szkoły postanowiła poświęcić na wycieczkę edukacyjną. 50 uczniów z kl. 1lb, 1lp i 2lh pod opieką p.Agnieszki Malec, p. Kariny Trzciny, p. Izabeli Fatygi-Lato i p. Marcina Białka 27 czerwca o g. 8.00 wyruszyło w stronę Krakowa. Po dotarciu na Błonia, przy symbolicznej skale oddaliśmy hołd wielkiemu Polakowi- Janowi Pawłowi II, z którym nierozerwalnie związane jest to miejsce. W oddali, na tle błękitnego nieba zielenił się monumentalny „Kopiec Kościuszki”, w kierunku którego następnie ruszyliśmy. Z jego szczytu rozpościerała się przepiękna panorama, szczegółowo opisana przez naszego przewodnika pana Marcina Białka. Dodatkową atrakcją Kopca są wystawy przy nim działające pt. „Twierdza a Miasto Kraków”, „Insurekcja i Tradycje Kościuszkowskie” w Krakowie, „Polaków Drogi do Wolności”. Niesamowite wrażenie na zwiedzających zrobiła Wystawa Figur Woskowych przedstawiająca najwybitniejszych Polaków w historii naszego narodu, m.in.: Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Jana Pawła II.

Po opuszczeniu Kopca Kościuszki udaliśmy się nad Wisłę w okolice Smoczej Jamy oraz na dziedziniec Zamku Królewskiego, do Katedry i krypt wawelskich, w których odwiedziliśmy Sarkofag pary prezydenckiej - państwa Marii i Lecha Kaczyńskich.

Przyjemnym punktem wycieczki był spacer po Rynku Głównym, okraszony ciekawostkami i anegdotami przewodnika. Po spożyciu ciepłego posiłku zawitaliśmy w mury Teatru im. Juliusza Słowackiego i zajęliśmy wygodne miejsca w lożach. „Ożenek” Mikołaja Gogola swym słownym i sytuacyjnym komizmem, wprowadził nas we wspaniały nastrój. Po spektaklu czekała na nas niespodzianka. Byliśmy świadkami świętowania jubileuszu 70 lat pracy artystycznej znakomitego aktora Mariana Cebulskiego.

Wyczerpani i zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni powróciliśmy do Jędrzejowa w późnych godzinach nocnych, mając nadzieję, że ta wyprawa zapoczątkuje nasze wakacyjne wojaże.

• Izabela Fatyga-Lato