Uzyskaliśmy certyfikat BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
31-05-2012

W okresie od października 2011 roku do końca maja 2012 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie realizował program I Ogólnopolskiego Konkursu BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ. Organizatorami konkursu były redakcje miesięczników Monitor Unii Europejskiej i Adwokat Rodzinny oraz Fundacja Państwo Obywatelskie. Do Komitetu Honorowego zaproszeni zostali: Minister Edukacji Narodowej, Minister Sprawiedliwości, przedstawiciele Sejmu i Senatu, przedstawiciele Stowarzyszeń Nauczycielskich, przedstawiciele Kuratoriów Oświaty, Komendant Główny Policji, Rektorzy i Dziekani uczelni wyższych, naukowcy, przedstawiciele organizacji obywatelskich, samorządów terytorialnych.

Hasło konkursu brzmiało: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja, a jego celem było spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs miał służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów. Zgodnie z regulaminem szkoła zobowiązana była zrealizować 10 zadań konkursowych związanych z głównym celem. W realizację zadań zaangażowali się: wychowawcy klas, nauczyciele wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, języka angielskiego, wychowania fizycznego oraz bibliotekarze. Ogromną rolę odegrały panie pedagog i doradca zawodowy. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach, WSEiP w Kielcach, przedstawicieli Policji zarówno z Komendy Powiatowej w Jędrzejowie jak i Wojewódzkiej w Kielcach. Współpracowaliśmy z przedstawicielami MOPS-u oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W ramach konkursu zrealizowano następujące zadania:

1. Szkolna debata Państwo - Prawo - Obywatel.
  2. Konkurs literacko-plastyczny Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi.
  3. Film profilaktyczny "Sen"- zrealizowany przez uczniów szkoły.
  4. Spektakl profilaktyczny "Fotka".
  5. Akcja szkolnej drużyny ZHP Mikołajkowy patrol 2011.
  6. Apel "Bezpieczne ferie".
  7. Konwersatoria w ramach realizacji programu "Świadomy swoich praw obywatel".
  8. Seria zajęć "Czy dopalacze to wypalacze".
  9. Spektakl profilaktyczny przygotowany przez uczniów szkoły "Ktoś mnie ocalił".
  10. Cykl zajęć "Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jak rozpoznać zagrożenie, jak bronić się przed wciągnięciem do paczki?".
  11. "Regulamin kibica" opracowany przez uczniów klas sportowych we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego i trenerami, który jest respektowany podczas wspólnych wyjazdów młodzieży na zawody sportowe i mecze.
  12. Dzień Informatyka - spotkanie z funkcjonariuszami Wojewódzkiej Policji w Kielcach – specjalistami ds. Prewencji oraz Przestępczości Gospodarczej. Zwrócenie szczególnej uwagi na przestępczość w sieci, phishing, czyli wyłudzanie informacji poprzez fałszywe strony WWW lub pocztę elektroniczną. Przyszli informatycy poznali także metody pracy policji w zakresie wykrywania przestępstw gospodarczych w wirtualnym świecie.
  13. Filmy zrealizowany przez uczniów "Ofiary cyberprzemocy".

Podczas realizacji zadań konkursowych mieliśmy po raz kolejny możliwość przekonania się o tym, jak ogromne pokłady kreatywności, wrażliwości i empatii drzemią w młodych ludziach. Rozbudziła się w nas wszystkich chęć dyskusji, otwarcia się na inność, wzajemnej współpracy i niesienia pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. Dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli, współpracy z różnymi instytucjami i osobami, pomysłowości młodzieży uzyskaliśmy tytuł – Bezpieczna Szkoła. Staliśmy się jednocześnie członkami Ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły.

Poprzez realizację zadań konkursowych uświadomiliśmy sobie, że nie tylko tworzymy naszym uczniom przyjazne i bezpieczne warunki nauki, ale też kształtujemy świadomych swoich praw obywateli, tolerancyjnych i pełnych wrażliwości ludzi.

• Elżbieta Grad