Konferencja podsumowująca projekt polsko-szwajcarski
30-05-2012

Nasza szkoła od października do maja uczestniczyła w projekcie zorganizowanym przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego pt. "Współpraca młodzieży polskiej i szwajcarskiej w celu wypracowania optymalnego modelu aktywizacji młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym". Podczas poszczególnych modułów i warsztatów, uczniowie i nauczyciele z 45 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w tym Patrycja Borto i Izabela Fatyga-Lato - przewodnicząca i opiekun Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, stworzyli autorskie programy pilotażowe, które jeszcze w tym roku szkolnym zostaną wydane w formie publikacji książkowej.

W dniach 29-30.05.2012r. w Hebdowie w Hotelu św. Norberta, odbyła się konferencja podsumowująca to przedsięwzięcie. Wzięli w niej udział uczestnicy projektu, w tym dr Ivo Regli, rektor Stiftung Gymnasium Untere Waid - szwajcarski partner. Wszyscy prezentowali przygotowane w swoich zespołach programy, porównując polskie i szwajcarskie projekty. W pierwszym dniu odbyło się tylko część wystąpień.

Wieczorem natomiast miało miejsce pożegnalne ognisko oraz grill, połączone z obiadokolacją, tańcami i śpiewami, prowadzone przez wodzireja. Żal było kończyć zabawę i odjeżdżać na nocleg do Zamku Królewskiego w Niepołomicach, jednak wspaniałe wnętrze i atmosfera tego miejsca zrekompensowały wszystko.

Po wykwintnym i spożytym w pięknych komnatach śniadaniu, udaliśmy się ponownie do Hebdowa. Zaprezentowano kolejne projekty, po których nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów oraz zakończenie konferencji.

Oto tematy pilotażowych programów:

Glückstag

Mam rzecznika - mam strażnika

Poczucie sprawiedliwości w szkole

Odważ się!

Uczeń sam decyduje co go w szkole interesuje

Wiem co jak gdzie. Będę aktywny, przyłączę się!

Wzrost aktywności młodzieży w życiu szkolnym

Dlaczego ludzie nie chcą chodzić na imprezy?

Co Ty na to?

Razem zdziałamy więcej

Razem możemy więcej

Mój głos jest ważny, będę odważny!

Aktywni uczniowie – aktywni obywatele

Sztuka rozmawiania – komunikacja jako fundament wszelkich działań. „Bądź komunikatywny, będziesz aktywny”

Nieoceniona waga jednego głosu

3D Maja. Młodzi dla Konstytucji. Młodzi dla Miasta. Młodzi dla Ciebie