Obchody Dni Kultury, Książki i Prasy w Bibliotece Pedagogicznej w Jędrzejowie
25-05-2012

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie świętowali Dni Kultury, Książki i Prasy w Bibliotece Pedagogicznej w Jędrzejowie filii Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach (zwiedzanej przez nas 16.04.2009r.).Serdecznie przywitały nas: kierownik filii pani Bożena Piątek oraz pracownicy biblioteki: pani Jadwiga Sosnowska i pani Maria Jaczyńska-Markiewicz.

Biblioteka ta obchodziła w tym roku Jubileusz 60 – lecie. Panie bibliotekarki przybliżyły uczniom historię biblioteki, perypetie lokalowe, opowiedziały o kolejnych pracownikach placówki oraz w jaki sposób biblioteka gromadzi naukowy księgozbiór od 1950 roku. Obecnie liczy on 42 tys. woluminów. Są to przede wszystkim pozycje z zakresu nauk pedagogicznych i społecznych. Biblioteka posiada duży zbiór materiałów metodycznych i programów nauczania. Gromadzone są fachowe czasopisma z zakresu bibliotekoznawstwa i pedagogiki oraz zbiory audiowizualne (m. in. komplet kaset video Powszechnej Wideoteki Edukacyjnej 204 szt.). Biblioteka dysponuje także bogatym zbiorem regionaliów, dotyczących własnego miasta i powiatu. Czytelnik może skorzystać z warsztatu informacyjno-bibliograficznego. Od września 2006 r. w bibliotece można nieodpłatnie skorzystać z Internetu w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej. Od dnia 19.02.2008 r. można korzystać z komputerowego katalogu książek.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę, podziwiać najciekawsze zbiory biblioteczne, od najstarszych z XIX wieku do najnowszych także elektronicznych. Panie zaprezentowały „Gazetę Jędrzejowską” od pierwszego archiwalnego numeru z 1994 roku do teraźniejszego, aktualnego wydania a także opowiedziały historię powstania lokalnej gazety.

W bibliotece organizowane są konkursy, spotkania literackie i kiermasze. Bibliotekarze prowadzą stronę internetową biblioteki i kronikę.

W poczet czytelników przyjmowani są nauczyciele, studenci, uczniowie klas maturalnych, olimpijczycy oraz inni mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego.

Na zakończenie uczniowie otrzymali foldery reklamowe biblioteki. Podziękowali pracownikom Biblioteki Pedagogicznej za przekazanie cennych informacji o działalności naukowo-pedagogicznej.

Obchody Dni Kultury, Książki i Prasy w Bibliotece Pedagogicznej zorganizowały: Ewa Staniak-Kurkowska i Monika Kowalska

Uczestniczyli w nich uczniowie:

Klasa 1H

1. Smutek Monika