Wieczór poezji
20-04-2012

Wielu młodych ludzi pisze wiersze, ale niewielu z nich ma odwagę wyjąć je z szuflady i pokazać szerszemu gronu. Wśród naszej społeczności uczniowskiej znajdują się takie odważne osoby. Objawiły one swoją twórczość na wieczorku poetyckim, przygotowanym pod kierunkiem polonistki Izabeli Fatygi-Lato w dn. 20.04.2012 r.

Łukasz Gądek z kl. 3lh i Szymon Kilian z kl. 4i od dawna przelewają uczucia oraz refleksje na papier, dotykając w swoich lirykach ważnych problemów egzystencjalnych. Są bacznymi obserwatorami rzeczywistości i trafnie komentują otaczające ich zjawiska. Mogli przekonać się o tym uczniowie 1, 2 i 3 klasy humanistycznej oraz kl. 4i, którzy zostali zaproszeni na spotkanie.

Na wstępie sylwetki poetów przybliżyła prezentacja multimedialna. Chłopcy, oprócz poezji mają szeroki wachlarz zainteresowań. Łukasza pasjonuje animacja i dubbing, tworzy seriale animowane, rysuje, jest aktorem jędrzejowskej formacji teatralnej oraz pisze opowiadania, które umieszcza w sieci. Szymon natomiast działa na polu muzycznym i uwielbia matematykę.

W drugiej części wieczorku recytatorzy z kl.1lb (Martyna Kowal, Kamila Drzazga, Magda Żołędzka, Patrycja Równicka, Dominika Latkowska, Łukasz Kowalczyk, Mateusz Bańbura, Rafał Krzysztofiki), 1le (Karolina Gądek) i 3lb (Nikola Górska, Joanna Wójcik) przy akompaniamencie muzyki, zapoznali przybyłych z wierszami szkolnych twórców. Refleksję wzbudziły utwory Łukasza: Po kolejnej z samym sobą przegranej, O tym co minęło, Do płaczącej Zosi, Sonet tradycyjny i Bez tytułu. Silne emocje wywołały liryki Szymona pt.: Spacer, Okoliczności, Ludzie, Smutny wiersz, Intro.

Wystąpił też sam autor - Łukasz Gądek, przedstawiając własne dzieło - "Spowiedź". Wreszcie nadszedł czas na wywiad z poetami. Najpierw serię pytań zadali prowadzący spotkanie- Sandra Żołnierzak i Arkadiusz Szałowski z kl. 2lh, następnie oddano głos publiczności. Wszyscy w lirycznych nastrojach i głęboko uduchowieni opuścili salę konferencyjną, „odnajdując w poezji coś z prawdy własnego serca”.

Życzymy naszym kolegom zdania matury z bardzo dobrymi wynikami oraz wydania gotowego już tomiku Łukaszowi o oryginalnym tytule Fetor znoszonej skarpety, a Szymonowi zaistnienia na scenie muzycznej, bo takie, jak nam zdradzili, są ich marzenia.

• Izabela Fatyga-Lato