IV Dzień Informatyka
08-02-2012

Organizowanie "Dnia Informatyka" stało się już naszą szkolna tradycją. Promujemy w ten sposób zawód informatyka, pokazujemy co dziś "w informatyce piszczy" a także dobrze się bawimy. 8 lutego zorganizowaliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie takie święto już po raz czwarty. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas Technikum nr 1 kształcący się w zawodzie technik informatyk. W tym roku, po raz pierwszy, uczestnikami informatycznej zabawy byli także uczniowie klas politechnicznych II Liceum Ogólnokształcącego. W roli gości specjalnych wystąpili tego dnia funkcjonariusze Wojewódzkiej Policji w Kielcach – asp. szt. Paweł Sieczkowski specjalista Wydziału Prewencji oraz mł. sierż. Dominik Rozdziałowski z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą.

Pan Dominik Rozdziałowski wygłosił bardzo interesującą prelekcję na temat przestępczości w sieci. Zwrócił szczególną uwagę na phishing, czyli wyłudzanie informacji poprzez fałszywe strony WWW czy pocztę elektroniczną. Przyszli informatycy mieli także okazję poznać metody pracy policji w zakresie wykrywania przestępstw gospodarczych dokonywanych w wirtualnym świecie.

Uczniowie mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w dwóch konkursach, które prowadzili uczniowie klasy 4i - Dawid Woźniak i Tomasz Jagodziński. W pierwszym, pod nazwą "Usterka", zadaniem było usunięcie usterki systemu operacyjnego i odpowiednia konfiguracja komputera. Poprawność wykonania zadania oceniali nauczyciele informatyki - panowie Grzegorz Ryński i Tomasz Szarek. Najlepszymi w tych zmaganiach okazali się uczniowie klasy 4i Adam Szwaczek i Zbigniew Wiechowski. Kolejne miejsca zajęli: II - Piotr Fatyga i Szymon Ciepluch z klasy 1i, III - Kamil Navarra i Maciej Psuj z klasy 2i, IV - Krystian Kompe i Radosław Szymański z klasy 3i.

Drugi konkurs wzorowany na teleturnieju "Jeden z Dziesięciu" nazwaliśmy "Najlepsi z Najlepszych". Zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą informatyczną i odpowiadanie na coraz trudniejsze pytania. Do finału dotarło trzech uczniów, którzy ostatecznie zajęli miejsca: I - Damian Kozakowski (2i), II - Kamil Navarra (2i) oraz III - Krystian Kompe (3i). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy z rąk pana dyrektora Władysława Równickiego.

Informatyczne potyczki przeplatane były występami kabaretu „Desperaci” w składzie: Dawid Łataś, Adrian Fiutek i Damian Kozakowski, który przedstawił skecze o tematyce komputerowej, piosenkami w wykonaniu Magdy Żołędzkiej oraz mini recitalem Mateusza Staronia – szkolnego akordeonisty.

Jedną z atrakcji była także mała wystawa komputerowego sprzętu retro. Można było zobaczyć protoplastów dzisiejszego peceta a także dotknąć urządzeń, które kiedyś służyły do pracy biurowej. Odważni mogli nawet zmierzyć się z maszyną do pisania.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany punkt programu IV Dnia Informatyka - miłośnicy wyścigów samochodowych oraz mocnych wrażeń zasiedli za sterami swoich wirtualnych samochodów w grze Race Driver GRID. Jak zwykle w takich wypadkach było dużo emocji i sportowych zmagań, ale kiedyś trzeba było przecież tegoroczną edycję święta informatyków zakończyć.

Za rok mały jubileusz - będziemy świętować po raz piąty. Mamy już nowe ciekawe pomysły i nadzieję, że ich realizacja spotka się z uznaniem uczestników.

Organizatorami IV Dnia Informatyka byli uczniowie klas informatycznych Technikum nr 1 oraz nauczyciele informatyki.

• Artur Śliz