Gala Przedsiębiorczości u prezydenta
10-01-2012

10 stycznia podczas Gali Przedsiębiorczości w Pałacu Prezydenckim wyróżniono jędrzejowski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

Już po raz piąty delegacja z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie wzięła udział w uroczystej Gali Przedsiębiorczości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uroczysta gala była zwieńczeniem VIII edycji programu „Dzień przedsiębiorczości" zorganizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta RP skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Irena Wóycicka oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki.

Komitet Honorowy projektu wyłonił 24 szkoły i 28 firm w Polsce, które uznano za najaktywniejsze w realizacji projektu. W imieniu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 statuetkę i dyplom z rąk Minister Ireny Wóycickiej i Ministra Mirosława Sielatyckiego odebrali: dyrektor szkoły Władysław Równicki, koordynator Paulina Haja i przedstawiciel społeczności uczniowskiej Radosław Suliga.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek otrzymał wyróżnienie z rąk Henryka Wujca – Doradcy Prezydenta RP. Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie zostało wyróżnione jako najaktywniejsza firma w województwie świętokrzyskim wspierająca to wyjątkowe przedsięwzięcie, gdyż przyjęło na jednodniowe praktyki ponad 80 uczniów.

W części artystycznej gali wystąpił akordeonista Radosław Suliga – uczeń trzeciej klasy Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie. W jego artystycznym dorobku są sukcesy takie jak: zajęcie I miejsca w kategorii „Instrument” na Powiatowym Przeglądzie Artystycznym dla uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, Grand Prix wojewódzkiego festiwalu „Scena dla Ciebie”, Stypendium Starosty Jędrzejowskiego za osiągnięcia artystyczne oraz tytuł „Jędrzejowianina Roku” w kategorii „Młody Talent”. Radosław Suliga zaprezentował się w utworach: Czardasz – Vittorio Contiego, Libertango – Astora Piazzolli, Taniec żydowski – Alexandra Dojeńskiego. Występ Radka został nagrodzony gromkimi brawami.

Przypomnijmy, że ideą przewodnią projektu „Dzień przedsiębiorczości” jest pomoc młodym ludziom w planowaniu swojej kariery zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy. Pozyskują informację o wykształceniu i umiejętnościach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Zapoznają się z organizacją i zarządzaniem daną firmą oraz mogą skonfrontować wyobraźnię o wybranym stanowisku pracy z rzeczywistością.

W ZSP nr 1 w Jędrzejowie projekt realizowali koordynatorzy: Barbara Terczyńska, Jolanta Tompolska, Anna Białek-Wątor, Katarzyna Krotla przy współpracy nauczycieli.

• Paulina Haja