Hotelarstwo w praktyce
24-10-2011

24.10.2011 roku uczniowie klasy I H udali się na wycieczkę przedmiotową do Kielc, której głównym celem było zapoznanie z działalnością i sposobem funkcjonowania hoteli działających w regionie.

Pierwszy z odwiedzonych, trzy gwiazdkowy Hotel DAL jest nowym obiektem, który oferuje swoim klientom 46 pokoi dwuosobowych, 4 pokoje jednoosobowe, 2 apartamenty oraz 3 sale konferencyjne z bogatym wyposażeniem do prowadzenia rożnego rodzaju spotkań biznesowych, o czym mogliśmy się przekonać sami podczas mini konferencji z recepcjonistą podczas, której uczniowie zadawali pytania dotyczące specyfiki pracy w hotelu.

Drugi z odwiedzanych hoteli położony nieopodal Kielc w Cedzynie należy do Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada, która święciła 70-lecie istnienia. W skład grupy wchodzi 21 hoteli w tym 2 za granicami kraju w Berlinie (Niemcy) i Kapsztadzie (RPA), 3 ośrodki wczasowe, 26 biur turystycznych, 11 biur licencyjnych, 300 biur agencyjnych. W hotelu odwiedziliśmy pokoje jedno i dwuosobowe, apartament, sale konferencyjną, restaurację oraz centrum fitness i SPA. Mieliśmy również możliwość zapoznać się z pracą recepcji, porozmawiać z recepcjonistą o jego codziennych obowiązkach a także wysłuchać ciekawego wykładu na temat standardów obsługi oraz wymagań dla przyszłych recepcjonistów wygłoszonego przez pracownika działu PR. Manager hotelu przedstawił nam charakterystykę obiektu oraz opinie znanych osób będących gośćmi Gromady.

Drugą cześć wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta połączone z odwiedzeniem zakładów gastronomicznych. Spacer rozpoczęliśmy od leżącego w centrum miasta kościoła św. Wojciecha, w którego wnętrzach znajdują się obrazy min. Jana Styki. Odwiedziliśmy również odnowiony Rynek, gdzie godna uwagi jest zabudowa pochodząca z XIX wieku.

Kolejnym przystankiem był Plac Artystów, na którym uczniowie chętnie fotografowali się z rzeźbą dzika nawiązującą do legendy o powstaniu miasta. Po chwili dotarliśmy do Placu Zamkowego, na którym położony jest barokowy Pałac Biskupów Krakowskich – jeden z symboli Kielc. Idąc czerwonym szlakiem, mijaliśmy Pałac Tomasza Zielińskiego, gdzie obecnie mieści się Dom Środowisk Twórczych oraz miejski Park im. Stanisława Staszica. Na terenie którego, pośród zabytkowych drzew znajdują się pomniki osób związanych z kielecczyzną.

Wycieczka ta była bardzo udana a wiedza zdobyta podczas tego wyjazdu pozwoli na lepsze zrozumienie wielu zagadnień z dziedziny hotelarstwa.

• Marcin Białek, Wojciech Cichoń