Wyjazd edukacyjny do Danii
13-08-2014

W dniach 13-17 sierpnia 16 najlepszych uczniów uczestniczących w projekcie "Targi przyszłością regionu" wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Danii. Uczniowie ci wraz z pięćdziesięcioma innymi uczniami z klas Technikum nr 1, od września zeszłego roku brali udział w projekcie "Targi przyszłością regionu" i uczęszczali na kursy zawodowe podnoszące ich umiejętności praktyczne.

Wyjazd odbywał się w ramach projektu który powstał z myślą o młodych ludziach, którzy chcą podnieść swoją wiedzę o dodatkowe umiejętności i wiadomości związane z branżą wystawienniczo - targową. Celem projektu jest zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy poprzez dodatkowe kursy i praktyki, nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami oraz wprowadzenie nowatorskiej metody nauczania "Value chain". Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Edukacja przez Internet, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, Targami Kielce S.A., oraz uczelnią VIA University College TEKO Design+Business z Danii.

Na uczestników czekała wizyta w Legolandzie, zwiedzanie nowoczesnej uczelni wyższej w Herning oraz targów Formland UP/GRADED Nordic Design Community.

W pierwszy dzień zaplanowano wizytę w największym parku Legoland na świecie w Billund, gdzie uczestnicy mogli porównać wiedzę zdobytą na kursach i praktykach zawodowych z rzeczywistością. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wiedza z Planowania eventów, Aranżacji przestrzeni, Grafiki multimedialnej, Obsługi technicznej i montażu stoisk czy Modelingu przydaje się nie tylko w branży targowej, ale także w rozrywkowej. Uczestnicy zauważyli, że w parku rozrywki zachodzą również mechanizmy z metody Value Chain: każde ogniwo jest niezbędne do sukcesu całego przedsięwzięcia.

W piątek uczestnicy projektu wybrali się do VIA University College, TEKO Design+Business, aby zobaczyć jak funkcjonuje nowoczesna zagraniczna uczelnia wyższa. Na początku Helle Stampe Mikkelsen - Koordynator ds. międzynarodowych, przedstawiła ofertę uczelni.

Po krótkim spotkaniu, przyszedł czas na zwiedzanie uczelni. Rolę przewodników pełniły dwie polskie studentki kształcące się w Danii. Przyszłe projektantki mody pokazały uczestnikom campus, gdzie na co dzień się uczą, projektują ubrania i wypoczywają. Uczniowie zwiedzili również obiekty wokół uczelni: Student’s Village, Geometrical Gardens oraz pomnik Elia. Na koniec studentki przedstawiły swój projekt, który polegał na wykorzystaniu metody Value Chain w praktyce.

Trzeci dzień to wizyta na targach Formland UP/GRADED Nordic Design Community. To jedna z największych imprez wystawienniczych w Danii. Uczniowie w 4 grupach mieli za zadanie wykonać analizę porównawczą stoisk targowych pod kątem oferty i prezentacji wizualnej oraz podejścia biznesowego i psychologicznego do odwiedzających. Wizyta na targach była też niezbędna pod kątem organizacji targów edukacyjnych które odbędą się w szkole.

Dodatkowo każdego popołudnia uczestnicy wyjazdu brali udział w warsztatach gdzie wyrabiali w sobie umiejętności przywódcze i pracy w grupie, jakże ważne na rynku pracy.

Uczniowie zgodnie stwierdzili, że wyjazd był niezwykle cennym doświadczeniem oraz inspiracją do nowych pomysłów oraz pokazał możliwości efektywnego wykorzystania już posiadanych zasobów wiedzy i umiejętności. Należy podkreślić że od września rusza kolejny nabór uczestników do drugiej edycji projektu "Targi przyszłością regionu" dla której poza kursami i wieloma jeszcze innymi atrakcjami czeka kolejny wyjazd edukacyjny do Danii.

W wyjeździe brali udział:

• Aleksandra Gajos – 1RH
  • Kamila Błaszczyk – 1RH