My z niego wszyscy...
25-09-2014

75 lat temu - 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, a władze polskie podjęły decyzję o zmianach w polskim rządzie na uchodźstwie. Prezydent Mościcki mianował swym następcą Władysława Raczkiewicza. Ten zaś 30 września 1939 roku powołał nowy rząd. Premierem i Naczelnym Wodzem został Władysław Sikorski.

W tym czasie konstruowały się już struktury Polski Podziemnej. Powstała na terenach Polski Służba Zwycięstwu Polski, na której czele stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski, a szefem sztabu został płk Stefan Grot-Rowecki. Była to organizacja wojskowo - polityczną, której celem było prowadzenie działalności konspiracyjnej i organizowanie akcji dywersyjnych. W listopadzie 1939 r. na jej miejsce został utworzony Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), którego komendantem został Stefan Grot-Rowecki. Tym samym - 75 lat temu – w nocy z 26/27 września 1939 roku rozpoczęło się tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały nigdzie indziej swojego odpowiednika.

Zgodnie z zaleceniami władz naczelnych w Londynie, Komenda Główna Związku Walki Zbrojnej oraz Delegatura prowadziły na szeroką skalę działalność konspiracyjną, mającą na celu podjęcie w przyszłości działań zbrojnych oraz organizowanie życia Polaków pod okupacją. W lutym 1942 r. Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową (AK). Komendantem Głównym nadal był Stefan Grot-Rowecki. Od II połowy 1942 r. podziemie polskie prowadziło działalność coraz bardziej aktywną. Kierownictwo Dywersji (Kedyw) zaczęło przeprowadzać na terenie całego kraju liczne akcje zbrojne. W lipcu 1943 r. po aresztowaniu gen. Grota-Roweckiego, komendantem AK został Tadeusz Bór-Komorowski.

Przez cały okres okupacji Polacy prowadzili walkę będącą odpowiedzią na represje stosowane przez okupantów wobec ziem polskich. Głownie zajmowały się tym organizacje bojowe: Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie, Gwardia i Armia Ludowa, oraz inne. Do najważniejszych form polskiego oporu zaliczamy:

• szerzenie propagandy antyhitlerowskiej wśród Niemców,
  • prowadzenie działalności wywiadowczej,
  • wysadzanie dróg i mostów(np. akcje „Wieniec I” i „Wieniec II”),
  • tajne nauczanie (TON – Tajna Organizacja Nauczycielska)
  • akcje sabotażowe w gospodarce
  • odbijanie więźniów (akcja pod Arsenałem),
  • zamachy na czołowych funkcjonariuszy niemieckich,
  • wykonywanie napisów na murach, kotwica - znak Polski walczącej,
  • działalność harcerska Szarych Szeregów,
  • powstanie w getcie warszawskim,
  • powstanie warszawskie i wiele innych akcji zbrojnych.

Polska, która w II wojnie światowej najdłużej walczyła przeciw państwom - agresorom i poniosła największe straty ludzkie oraz materialne, wychodziła z niej militarnie zwycięska, ale politycznie przegrana. Terytorialnie okrojona i oddana pod panowanie narzuconej przez Stalina komunistycznej władzy. Cóż – bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego niestety musieli pozostać w ukryciu lub opuścić kraj. Władze komunistyczne skutecznie eliminowały działaczy struktur podziemnych szykanując, prześladując, bądź szantażując. Tylko ci, którzy poszli drogą wyznaczoną przez Stalina mieli szanse na lepsze jutro.

Dramatyczny los wielu działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, niejednokrotnie zmuszonych udać się na emigrację, skończył się dopiero po 1989 roku. Szkoda, że ich wysiłek i zaangażowanie możemy docenić dopiero dzisiaj, kiedy wielu z nich już nie ma wśród nas.

Dlatego też obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest, aby przypomnieć o PPP i jego dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami. Także nasza szkoła – dyrekcja, nauczyciele i młodzież zaangażowała się czynnie w rocznicowe obchody utworzenia struktur podziemnych. Uczniowie wykonali plakaty o powyższej tematyce, których wystawa zdobi korytarze szkolne.

Oprócz tego został przygotowany okazjonalny program artystyczny, który był naszą odpowiedzią na apel Instytutu Pamięci Narodowej, Światowej Organizacji Żołnierzy Armii Krajowej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej o zorganizowanie obchodów 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klas: 2lh, 3 lbh oraz 2e pod kierunkiem nauczycieli historii i wos- u, natomiast oprawę muzyczną zapewnił pan Józef Zugaj.

Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pamiętać o tych wydarzeniach będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania. Oby na zawsze w naszej pamięci pozostały imiona Tych, którzy życie oddali dla Ojczyzny. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Rzeczypospolitej.

• Katarzyna Krotla-Gnatowska