Święto Patrona Szkoły
30-09-2014

W tym roku w wyjątkowy sposób obchodziliśmy najważniejsze święto w szkolnym kalendarzu uroczystości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. S. Konarskiego w Jędrzejowie – Dzień Patrona Szkoły.

Po raz trzynasty pierwszoklasiści z ZSP nr 1 wyruszyli na trasę rajdu, którego głównym celem jest integracja młodzieży oraz poznanie osoby Patrona szkoły oraz jego osiągnięć i zasług.

W tym roku uczniowie klas pierwszych przemierzyli szlak od Małogoszcza do Żarczyc Dużych, gdzie w niezwykłej scenerii w pięknym kościółku, postawionym na Ziemi Żarczyckiej, miejscu narodzin naszego patrona uczestniczyli w oficjalnej części uroczystości Dnia Patrona Szkoły.

Zapoczątkowała ją Msza Święta, którą koncelebrował ks. dziekan Jerzy Siwiec - proboszcz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie oraz ksiądz Zbigniew Facler - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żarczycach Dużych, ksiądz Proboszcz Franciszek Piwowarczyk z Parafii Matki Boskiej Łaskawej w Jędrzejowie oraz ksiądz Krzysztof Świerczyński.

W II części uroczystości głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie – Władysław Równicki, który przywitał zgromadzonych gości: przedstawicieli władz powiatowych oraz oświatowych, nauczycieli naszej szkoły oraz pracowników naszej szkoły i społeczność uczniowską klas pierwszych oraz nasze młodsze koleżanki i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Żarczycach Dużych.

Ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona przez pana dyrektora Władysława Równickiego. Zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej 19/2014/2015 z dnia 25 września 2014 roku tym wszystkim, których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej, rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - ksiądz Stanisław Konarski.

Medale otrzymali:

• Ksiądz Zbigniew Facler - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żarczycach Dużych,
  • Pani Ewa Kosińska – była wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie,
  • Pani Krystyna Pazera – mieszkanka wsi Żarczyce Duże, emerytowana nauczycielka, opiekunka okolicznościowego obelisku poświęconego księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Kolejny punkt programu naszej oficjalnej części obchodów Dnia Patrona Szkoły był równie wzruszający i podniosły. Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją w czasie Święta Patrona ślubowanie na Sztandar Szkoły złożyli pierwszoklasiści. Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – uczennica klasy 2lh – Katarzyna Radomska.

Z mocą brzmiały słowa przysięgi wypowiadane przez przedstawicieli klas pierwszych w tym małym kościółku na Żarczyckiej Ziemi. Zobowiązywały one młodzież, by dbała o dobre imię szkoły, szanowała nauczycieli, pracowników szkoły i kolegów.

Po ślubowaniu delegacja młodzieży złożyła wiązanki kwiatów pod tablicą epitafijną poświęconą ks. Stanisławowi Konarskiemu, znajdującą się w budynku szkoły oraz pod pamiątkowym obeliskiem w Żarczycach Dużych, by w ten sposób oddać cześć naszemu Patronowi.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klas 2llb, 2lem oraz 3e – członkowie szkolnego Koła Miłośników Teatru. Przedstawili oni montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem polonistki: pani Agnieszki Maciąg - Wojtanowskiej oraz muzyka – pana Józefa Zugaja.

Po części oficjalnej w radosnym pochodzie zebrani goście i młodzież wyruszyli do Szkoły Podstawowej w Żarczycach Dużych. Na miejscu czekał na wszystkich uczestników smaczny poczęstunek. Następnie młodzież wzięła udział w konkursach wiedzy o Patronie, o walorach turystycznych, zaobserwowanych podczas wędrówki, a także ze znajomości podstawowych faktów dotyczących szkoły. Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcyjnych zabaw ruchowych.

Jak co roku nasz Patron czuwał nad nami, gdyż pogoda była piękna i impreza udała się wyśmienicie!

Osoby przygotowujące Dzień Patrona - część w kościele:

• Agnieszka Maciąg-Wojtanowska
  • Agnieszka Bugajska
  • ks. Tomasz Prędotka
  • Ewelina Banasiewicz-Szczygieł
  • Józef Zugaj

Opiekunowie uczniów na trasie rajdu:

• 1a - Paulina Haja, Robert Wójcik
  • 1b - Bożena Smorąg, Iwona Stankiewicz