Krakowskie wojaże "informatyków"
22-10-2014

22 października 2014 roku uczniowie klasy 3 i 1 technikum informatycznego ZSP nr 1 w Jędrzejowie wraz z opiekunami Markiem Pułką, Grzegorzem Ryńskim i Arturem Ślizem udali się na wycieczkę do Krakowa.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Inżynierii Miejskiej, które mieści się w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego. Muzeum gromadzi obiekty ilustrujące rozwój komunikacji miejskiej oraz zabytki z obszaru historii techniki. Młodzież podziwiała wystawę "Z dziejów polskiej motoryzacji" prezentującą historyczne polskie samochody i motocykle – Syrena, Maluch, Warszawa, WFM, Junak i wiele innych jak również stare wagony tramwaju konnego.

Popularnością cieszyła się również wystawa "Wokół koła".

Z Muzeum Inżynierii Miejskiej udaliśmy sie do Ogrodu Doświadczeń, gdzie młodzież aktywnie spędziła czas łącząc zabawę z edukacją. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach edukacyjnych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami: "Wybuchowa lekcja czyli mierzymy prędkość dźwięku", "GEO-metria" gdzie uczniowie mierzyli promień Ziemi wykorzystując system GPS.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych zainteresowanie młodzieży urządzeniami edukacyjnymi było bardzo duże.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zwiedzanie wystawy połączone było z warsztatami "Lotnictwo w XXI wieku" oraz projekcją filmu lotniczego.

Przewodnik przybliżył młodzieży relikty historii Lotnictwa, będące częścią dziedzictwa historycznego Krakowa oraz wyjaśnił pojęcia z zakresu techniki lotniczej dotyczące silników lotniczych oraz uzbrojenia lotniczego.

Po tak spędzonym dniu uczniowie zmęczeni i zmoknięci, ale bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do Jędrzejowa.

• Marek Pułka