Pierwszy Rajd Pieszy szlakiem im. ks. Stanisława Konarskiego
05-05-2003

W ramach przygotowań do nadania szkole imienia księdza Stanisława Konarskiego, w dniach 5, 6 i 7 maja zorganizowaliśmy pieszy rajd szlakiem naszego przyszłego patrona.

Każdego dnia wyruszyła na trasę Bolmin - Małogoszcz - Żarczyce Duże część uczniów naszej szkoły, podzielona na trzy grupy. Do Bolmina dojechaliśmy autobusami, dalej trzeba było iść pieszo. Nad każdą grupą czuwali opiekunowie - wychowawcy klas i nauczyciele. Każda grupa miała swoich przewodników, którzy dobrze znali trasę i mieli za zadanie szczęśliwie doprowadzić grupę do celu. Oprócz opiekunów grupy miały swoich sanitariuszy, którzy w razie potrzeby udzielali pierwszej pomocy. Opiekę medyczną całej grupie zapewniała pielęgniarka szkolna - p. Zofia Łysek, która jechała wzdłuż trasy szkolnym samochodem.

Rajd był naprawdę udany! Pogoda dopisała w 100%. Słońce świeciło, na niebie żadnej chmurki. Droga prowadziła przez lasy i łąki. Mimo, że cały czas szliśmy w upale na twarzach "rajdowców" nie było widać zmęczenia. Wszyscy uczestnicy rajdu szczęśliwie dotarli do końca trasy, który wyznaczał obelisk poświęcony księdzu Stanisławowi Konarskiemu pod kościołem w Żarczycach Dużych.

Zakończenie rajdu odbyło się na boisku Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Żarczycach Dużych. Każdy uczestnik otrzymał porcję kiełbasy z grilla, napoje i inne dodatki, przygotowane przez pozostałych nauczycieli. Tam też komisja konkursowa pod przewodnictwem pani dyrektor Bogusławy Wypych dokonała oceny poszczególnych grup rajdowych. W każdej grupie oceniano: identyfikację poszczególnych klas, zachowaniem na trasie, wyposażenie turystyczne i rozwiązanie hasła, które należało złożyć z słów znalezionych na trasie podczas marszu. W pierwszym dniu (5 maja) zwyciężyła klasa 1z, w drugim (6 maja) - klasa 4f, dodatkowo wyróżniono klasę 4e, w trzecim (7 maja) - klasa 1a.

Około godziny 17.00 podjechały autokary i odwiozły trochę już zmęczonych uczestników rajdu na parking szkolny.

Ogółem w rajdzie wzięło udział 19 klas - ( 380 uczniów ) i 38 opiekunów. Przewodnikami poszczególnych grup byli: Artur Śliz i Stanisław Wilk (5 maja), Kazimierz Niechciał i Tomasz Chruściel (6 maja) oraz Grzegorz Ryński i Andrzej Fendrych (7 maja). Nad całością rajdu czuwała pani dyrektor Ewa Kosińska.

• Artur Śliz