Przyrodnicza wycieczka do Krakowa
17-09-2013

17 września 2013r. (wtorek) odbyła się wycieczka do Krakowa, w której wzięli udział uczniowie klas 2Lb, 1Lb, 3Lb oraz 4L, pod opieką p. Bożeny Smorąg i Katarzyny Krotli. Około godziny 9.30 dotarliśmy do Krakowa do kina IMAX, gdzie obejrzeliśmy film o Arktyce w wymiarze 3D. Była to historia o przetrwaniu w najsurowszym miejscu na Ziemi. Chociaż klimat Arktyki jest wyjątkowo surowy, zamieszkujące ją zwierzęta – niedźwiedzie polarne, lisy polarne czy morsy zaadoptowały się do niesprzyjających warunków. Obserwowane od lat 80-tych ocieplenie klimatu zmniejsza pokrywę lodową Arktyki, a tym samym utrudnia życie niedźwiedzi polarnych, dla których lodowiec jest miejscem, gdzie mieszkają, polują i rozmnażają się.

W kinie IMAX.

Z kina udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pogoda nie dopisywała, bo nieustannie padał deszcz, ale większość czasu spędziliśmy w szklarniach. Można było tam poznać rośliny z różnych stref klimatycznych całego świata – imponujących rozmiarów kaktusy, wilczomlecze, rośliny owadożerne a także bananowce, krzew kawowca czy wanilię.

Były chwile bez deszczu...

Najciekawszym miejscem które odwiedziliśmy była wystawa The Human Body Exhibition, obejmująca naturalne modele ludzkich narządów. Ekspozycje podzielone były tematycznie, każda sala obejmowała określone preparaty. Była to niezwykle cenna lekcja anatomii i fizjologii człowieka poprowadzona przez studentów medycyny. Dostarczyła zwiedzającym wielu fascynujących doznań, pozwoliła na głębsze poznanie struktur naszego organizmu i zasad ich funkcjonowania. Nasza podróż po organizmie człowieka trwała prawie trzy godziny, dlatego nie zdążyliśmy dotrzeć do Ogrodu Zoologicznego. Ale warto było i nikt tego nie żałował.

• Bożena Smorąg