Młodzi fizycy w laboratoriach jądrowych UJK w Kielcach
29-01-2015

29 stycznia 2015 roku grupa zapalonych młodych fizyków z ZSP nr 1 w Jędrzejowie udała się na zajęcia w laboratoriach fizyki jądrowej oraz spektroskopii rentgenowskiej na UJK w Kielcach. Laboratoria te są wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą, m.in. dzięki udziałowi Uniwersytetu w projekcie "Rozwój bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni państwowych regionu świętokrzyskiego".

Uczniowie zapoznali się z zasadami obsługi urządzeń w Laboratorium Fizyki Powierzchni oraz Środowiskowym Laboratorium Spektrometrii Rentgenowskiej, gdzie również samodzielnie przeprowadzili analizę składu pierwiastkowego swoich dłoni. Wyniki czasami były zaskakujące!

Oprócz doświadczeń związanych ze spektrometrią rentgenowską politechnicy z Konarskiego na pracowni fizyki jądrowej badali aktywność różnych źródeł promieniotwórczych m.in. kobaltu Co 60. Uzyskane wyniki badań będą podstawą analizy zjawisk promieniotwórczych na zajęciach fizyki w szkole.

Wszyscy wrócili z zajęć laboratoryjnych zadowoleni, a niektórzy nawet obudzili w sobie nowe pasje i zainteresowania.

Dlatego też dziękujemy pracownikom naukowo - dydaktycznym Zakładu Fizyki Atomowej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za poświęcenie nam tak cennego czasu.

Dziękujemy również Dyrekcji ZSP nr 1 w Jędrzejowie za umożliwienie tego naukowego wyjazdu.

• Magdalena Prusicka