Najaktywniejsi w Tarnowskich Górach
17-06-2011

W dniu 17.06.2011r . uczniowie "Konarskiego" wyróżnieni za aktywność na rzecz szkoły, w ramach nagrody zainicjowanej przez Radę Rodziców, wzięli udział w wycieczce do Tarnowskich Gór, gdzie młodzież odwiedziła zabytki górnictwa, uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 roku (Dz.U. z 2004 r. nr 102, poz. 1062).

Zwiedzanie rozpoczęto w Sztolni Czarnego Pstrąga - 600-metrowego fragmentu kopalni „Fryderyk”. Uczniowie swą sztolniową przygodę rozpoczęli zejściem szybem „Ewa”, znajdującej się w pięknym, 200 hektarowym parku, schodząc ok. 20 metrów pod ziemię. Następnie w małych łódeczkach przepływając wąskim kanałem kamienny korytarz wysłuchali historii, a także legend dotyczących zwiedzanego miejsca. Wychłodzeni podziemnym klimatem i zmoczeni kroplami padającymi z sufitu po przepłynięciu całości wyszli na powierzchnię szybem „Sylwester”, wspinając się ku górze 30 metrów (notabene – sztolnia wydrążona jest w pewny momencie w swego rodzaju górze, przez co położona jest głębiej) krętymi schodami.

Następnie nasi uczniowie wyruszyli do Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych. Tam, rozdzieleni na dwie grupy zostali zapoznani ze starodawnymi metodami wydobywania srebra, a następnie, przybierając się w górnicze kaski, zjechali windą, na głębokość 40 metrów pod ziemię, gdzie wytyczonym szlakiem, o długości 1700 m w kształcie trójkąta, łączącym trzy szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże” zmagali się z dosyć niskimi (momentami 1,5 metrowymi) korytarzami, wysłuchując informacji na temat ciężkiej pracy ówczesnych górników, zwanych gwarkami, mogąc przy pomocy wyobraźni, sami zobaczyć owy trud. 300 metrów szlaku uczniowie ponownie musieli pokonać łodziami. Wycieczka zakończyła się zwiedzeniem pobliskiego skansenu maszyn parowych.

Strudzeni, niczym XIX-to wieczni górnicy, z wielkim apetytem wszyscy uczestnicy wyprawy spożyli przygotowany dla nich obiad w restauracji „Nad Aniołem”, zaaranżowanej na wnętrze kopalni.

• Izabela Fatyga-Lato