Dzień Logistyka
02-06-2011

Dnia 02.06.2011r.w naszej szkole odbył się po raz pierwszy Dzień Logistyka. Uczestniczyły w nim dwie klasy 1L i 2L. W tym dniu została zorganizowana wycieczka do dwóch zakładów pracy w Sędziszowie: Fabryki Kotłów SEFAKO S. A. i PKP LHS - Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Młodzież w pierwszej kolejności zwiedzała Fabrykę Kotłów SEFAKO S. A. Jest to zakład należący do największych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Produkowane kotły znajdują zastosowanie zarówno w energetyce zawodowej, przemysłowej, jak i w tzw. małej energetyce jakimi są zakłady produkcji i przetwórstwa żywności. Zakład oferuje różne typy kotłów, które opalane są: miałem, węglem kamiennym, paliwem płynnym lub gazowym.

Fabryka Kotłów SEFAKO S.A. jest również wiodącym producentem elementów ciśnieniowych, do wszelkiego rodzaju kotłów. Produkcja odbywa się na bazie dokumentacji własnej lub powierzonej przez klienta. Odbiorcami są zarówno przedsiębiorstwa z kraju jak i z zagranicy, a zwłaszcza z: Dani, Finlandii, Francji, Niemiec i wielu innych krajów Europy i świata. Zakład funkcjonuje już od 1974 roku. Uczniowie zwiedzali dwie hale produkcyjne, mieli również możliwość poznania różnych stanowisk pracy.

Drugim zakładem odwiedzonym przez młodzież był PKP LHS. Jest to zakład, który zajmuje się zarządzaniem infrastrukturą linii kolejowej nr 65 w tym infrastrukturą stacji kolejowych, oraz budynków i budowli zlokalizowanych wzdłuż linii kolejowej nr 65, przewożeniem po linii kolejowej nr 65 towarów w ramach usługi trakcyjnej oraz świadczeniem na rzecz nadawców i odbiorców ładunków szeregu usług dodatkowych, wiążących się z przewozami towarów. Uczniowie poznali strukturę organizacyjną zakładu, stacje LHS, strukturę przewozów, różne stanowiska pracy. Mieli także możliwość obejrzenia nowoczesnych lokomotyw.

• Anna Białek-Wątor, Bartosz Grudzień