Najsympatyczniejsza klasa maturalna w Brukseli
21-05-2011

Uczniowie klasy IV Ha Technikum hotelarskiego w roku szkolnym 2010/2011 wzięli udział w plebiscycie "Najsympatyczniejsza klasa maturalna " organizowanym przez Echo Dnia . Zdobywając 3050 głosów zdobyli III miejsce w województwie świętokrzyskim a I w powiecie jędrzejowskim, należy zaznaczyć ze jeszcze nigdy w historii tego plebiscytu żadna klasa z powiatu jędrzejowskiego nie zajęła tak wysokiego miejsca.

Główną nagrodą w konkursie dla zdobywców I i II miejsca była wycieczka do Brukseli -siedziby Parlamentu Europejskiego. Uczniowie klasy maturalnej bardzo zaangażowali się w udział w konkursie, czego efektem była między innymi sprzedaż ciast w szkole czy tez poszukiwanie sponsorów w okolicznych przedsiębiorstwach. Wszystkiemu temu przyświecał cel - zdobycie I miejsca i tym samym wyjazd do Brukseli. Mimo podjętych starań nie udało się wygrać z klasami maturalnymi reprezentującymi Kielce. Klasa 4ha w klasyfikacji ogólnej zajęła III miejsce i z dumą przyjęła przewidzianą dla nich nagrodę, czyli wyjazd do Parku Rozrywki w Borkowie i przejazd „Ciuchcią Express Pondzie” do Umianowic wraz z atrakcjami

Jednak mimo wszystko nie poddawali się i dzięki kolejnym inicjatywom, które podjęli, los się do nich uśmiechnął. Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Czesław Siekierski postanowił wynagrodzić ich starania oraz zaangażowanie i zafundował im wyjazd do niesamowicie interesującego miasta - Brukseli.

Dnia 21.05.2011 r. klasa 4 ha wraz z wychowawcą mgr Marcinem Bieleckim wyjechali na wycieczkę do Brukseli .

Podróż była długa i męcząca, jednak żaden z uczniów nie dał tego po sobie poznać. Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe wybrali się na długi spacer po ulicach w centrum Brukseli, podczas którego mogli zobaczyć i poznać wiele interesujących budowli, miejsc oraz ludzi.

Katedra św. Michała i św. Guduli

Pasaż św. Huberta

Spacer po Brukseli

Uliczki w okolicy starego miasta

Na starym mieście

Symbol Brukseli - Manneken Pis ...

... i jego żeński odpowiednik - Jeanneke Pis

Po nocy spędzonej w hotelu Etap, zaraz po śniadaniu uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem wybrali się na dalsze zwiedzanie Brukseli. Zwiedzili m.in.:

• Katedra św. Michała i św. Guduli z XIII-XVI, która słynie z pięknych witraży,
  • Pasaż św. Huberta z 1847 ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami, który 8 kwietnia 2008 zgłoszony został na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
  • Stare miasto zwane Wielkim Placem będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII,
  • Ratusz (Hotel de Ville) zbudowany w stylu gotyckim, ukończony w 1459, będący centralnym obiektem starego miast,
  • Pałac Królewski z XIX – siedzibę obecnych królów Belgii,
  • Parc du Cinquantenaire z 1880 z łukiem triumfalnym,
  • oraz znany na całym świecie jeden z symboli miasta Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619, wraz z jego żeńskim odpowiednikiem - Jeanneke Pis, figurka z 1987.

Przed Parlamentem Europejskim

Spotkanie z europosłem Czesławem Siekiersklim

Głównym celem wycieczki była wizyta w Parlamencie Europejskim, na którą uczestnicy szczególnie czekali. Zobaczyć ten ogromny budynek z bliska oraz poznać to co dzieję się wewnątrz było dla uczestników ogromnym przeżyciem. Kolejnym ważnym wydarzeniem było spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego dr Czesławem Siekierskim. Dzięki temu uczestnicy mogli bliżej poznać funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego.

Po dwóch dniach pełnych wrażeń wszyscy zadowoleni i bogaci w nowe wiadomości wrócili do domu. Uczniowie klasy IV Ha są bardzo wdzięczni posłowi Czesławowi Siekierskiemu za umożliwienie i zafundowanie im tego bardzo ciekawego wyjazdu. Była to niesamowita niespodzianka i wspaniała nagroda, oraz dowód tego ze mimo niepowodzeń nie należy poddawać się i rezygnować z wcześniej wyznaczonego celu.

• Anna Kiełtyka