Agroturystyka w hotelarstwie
15-04-2011

W piątek uczniowie naszej szkoły (technikum hotelarskie i technikum obsługi turystycznej) brali udział w Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach. Jest to impreza promująca agroturystykę i produkty wiejskie. Ideą wystawy była komercjalizacja usług agroturystycznych. Zaprezentowały się m.in. Lokalne Grupy Działania i Lokalne Organizacje Turystyczne, działające w zakresie rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki z całej Polski. Około 100 wystawców z Polski i nie tylko zaprezentowało swoje produkty. W ubiegłym roku uczniowie z Konarskiego poznali walory turystyczne Niemiec i Litwy. W tym roku nowością była oferta agroturystyczna Białorusi, Bułgarii, Estonii, Mołdawii i Litwy.

Targom turystycznym towarzyszyło wiele wydarzeń, w których uczniowie mogli uczestniczyć, m.in. Międzynarodowa Konferencja pt. „Turystyka Wiejska na drodze do komercjalizacji”. Specjaliści oraz osoby na codzień związane z agroturystyką poruszyły problemy i wskazały rozwiązania dotyczące wielu aspektów związanych z turystyką na wsi, takich jak: udział biur podróży w sprzedaży produktów turystycznych, sposoby finansowania gospodarstw oraz sam proces ich tworzenia.

Promocja dziedzictwa kulturowego wsi oraz degustacja lokalnych i regionalnych produktów kulinarnych pozwoliła uczniom spróbować przepysznych potraw z czasów młodości kochanych babci. W centrum stoisk wystawowych znajdowała się scena, na której prezentowały się lokalne zespoły artystyczne, co podkreśliło „swojską” atmosferę.

Co tu dużo pisać, sami zobaczcie …

• Marcin Białek, Wojciech Cichoń