Logistycy zdobywają Warszawę
15-04-2015

W dniach 14-15 kwietnia 2015 roku grupa 54 uczniów wyruszyła na „podbój Warszawy”. Po kilku godzinach podróży autokarem, po zakorkowanej Warszawie, dotarliśmy na parking Starego Miasta. W tym miejscu młodzież podzieliła się na dwie grupy. Młodsi udali się na spacer po komnatach Pałacu Prezydenckiego, a starsi Konarszczanie pospieszyli na stację najszybszego środka komunikacji miejskiej – metra, w celu dotarcia do Stacji Postojowo – Technicznej Kabaty. Przejażdżka była szybka i w komfortowych warunkach.

Po dotarciu do SPT Metra czekał na nas przewodnik (pracownik metra), który przeprowadził nam szybkie szkolenie BHP. Następnie udaliśmy się do elektrowozowni, której powierzchnia równa się 5 boiskom sportowym. Wielkość tego obiektu zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Elektrowozownia pełni funkcję warsztatowo – techniczną. Wielkim zaskoczeniem dla nas było zaobserwowanie, iż niektórzy pracownicy poruszają się w obiekcie jeżdżąc na rowerach – ten fakt może uzmysłowić wielkość tego budynku. Oprócz kącika napraw w elektrowozowni znajduje się również ogromna automatyczna myjnia składów, która posiada własną oczyszczalnię. Metro na dzień dzisiejszy dysponuje 75 składami, które mogą rozpędzić się nawet do prędkości 140 km/h, jednak na co dzień poruszają się one z prędkością maksymalną 70 km/h. Obszar zajmowany przez STP to ponad 30 hektarów. Posiada na swoim terenie odcinek torów, na którym testowane są nowe składy. Oprócz elektrowozowni ciekawym obiektem jest Centralna Dyspozytornia, która obecnie obsługuje dwie linie metra. Na terenie mogliśmy zobaczyć starą dyspozytornię, tzw. Grzybek, która swoim wyglądem przypomina wieżę kontrolną na lotnisku. Na obszarze STP znajdują się również budynki socjalno – administracyjne, gdzie funkcjonuje również dział logistyczny.

Po ponad godzinnym zwiedzaniu młodzież udała się autokarem do gmachu Telewizji Polskiej na ulicy J. P. Woronicza. Tam dotarła również młodsza młodzież, która oprócz zwiedzania Pałacu Prezydenckiego, miała możliwość poznania zakamarków i zasad funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych.

Około godziny 15:00 cała grupa udała się na spacer po zakątkach Telewizji Polskiej. Uczniowie byli m.in. świadkami nagrań programu „Jaka to melodia”. Mieli również możliwość zapoznania się z pracą na innym planach zdjęciowych, takich jak „Pytanie na śniadanie”, czy „Bajki Domisie”. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii powstawania telewizji w Polsce w latach 60 –tych XX wieku oraz pokazał pierwsze kamery, na których pracowano w tamtych czasach.

Ostatnią atrakcją pierwszego dnia wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego w Warszawie. Po pokonaniu bardzo dużej ilości stopni schodów, naszym oczom ukazał się widok zapierający dech w piersiach. Stadion Narodowy to ogromny obiekt, z liczbą miejsc dochodzącą do 60 tysięcy. Przewodnik oprowadzający nas po obiekcie uświadomił nam ogrom pracy i środków finansowych wkładanych w utrzymanie stadionu. Mieliśmy możliwość obserwacji prac przygotowujących największą imprezę żużlową w Polsce na cześć Indywidualnego Mistrza Świata z 2010 roku, Tomasza Golloba.

Po godzinnym zwiedzaniu stadionu skierowaliśmy się do miejsca noclegu – Pensjonat w Otwocku, gdzie po spożyciu obfitego posiłku udaliśmy się na odpoczynek.

Kolejny dzień przyniósł nam nowe atrakcje. Po sytym śniadaniu ukierunkowaliśmy naszą podróż wprost na lotnisko w Dęblinie, gdzie pierwsze kroki skierowaliśmy do sal szkoleniowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Mieliśmy tam możliwość obserwować przeprowadzanie egzaminu licencyjnego przyszłego pilota na symulatorze. Niektórzy z uczniów sami podjęli próby startu i lądowania na symulatorze śmigłowca. Obserwacja takiego lotu niektórych przyprawiła o mdłości, bowiem symulator oddawał wrażenie prawdziwego lotu – błędniki nam szalały. Duże wrażanie na nas zrobiło również pomieszczenie kontrolerów ruch lotniczego, gdzie mieliśmy możliwość obserwacji kierowania samolotu do startu oraz komendy wydawane przy lądowaniu. Dowiedzieliśmy się także jak bardzo stresującym zawodem jest kontroler lotów, ale za to jak bardzo opłacalnym. Uczniowie mieli również możliwość czynnego udziału w szkoleniach na strzelnicy, gdzie niektórzy wykazali się celnym okiem i sprytem.

Kolejne kroki skierowaliśmy do hangaru, gdzie znajdowały się samoloty i śmigłowce wykorzystywane do lotów ćwiczeniowych. Aż się chciało wsiąść i odlecieć w przestworza. Mieliśmy nawet szansę obserwacji startu jednego z samolotów, łącznie z jego kołowaniem na pas, przez co nasz przewodnik miał możliwość dokładnego objaśnienia wszystkich komend wydawanych podczas takiego startu. Udając się do kolejnego hangaru młodzież mogła wsiąść za stery m.in. śmigłowca MIG zwanego „Latającym czołgiem” oraz F-16. Przewodnik poinstruował nas również w jaki sposób należy katapultować się z uszkodzonego samolotu. Po ciekawej wędrówce lotniczej udaliśmy się do Muzeum Sił Powietrznych, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć JAK-a 40, którym lądowali dziennikarze w Smoleńsku pół godziny przed katastrofą samolotu Prezydenta.

Około godziny 15:00 wyruszyliśmy autokarem do Kazimierza Dolnego, gdzie zwiedzaliśmy zabytki starego miasta oraz mogliśmy podziwiać panoramę miasta z okolic brzegu Wisły. Zmęczeni, ale zadowoleni swoje kroki skierowaliśmy do autokaru udając się w podróż powrotną do Jędrzejowa, gdzie szczęśliwie dotarliśmy około godziny 20:00.

• Magdalena Prusicka