Konkursy i Olimpiady

Debata młodzieżowa "Rodzina wspólną troską"
15-05-2015

Dnia 15 maja 2015 roku uczniowie biorący udział w konkursie "Rodzina Wspólną Troską" uczestniczyli w debacie młodzieżowej w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Spotkanie rozpoczęło się pokazem musztry w wykonaniu uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach, który wzbudził zachwyt wśród uczestników.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w otwarciu XIII Świętokrzyskich Dni Profilaktyki przez zastępcę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Grzegorza Bienia, który w swoim przemówieniu odniósł się do wartości rodzinnych, jako źródła szczęścia i sukcesu młodego człowieka.

Następnie uczestnicy obejrzeli 3 filmy ukazujące rodzinę z różnymi problemami i dysfunkcjami, takimi jak, alkoholizm rodziców, niepełnosprawność w rodzinie oraz zubożenie wywołane utratą pracy jednego lub obojga rodziców. Te prezentacje stały się motywem przewodnim do dyskusji w zespołach. Uczniowie już w niewielkich grupach zajmowali się takimi problemami jak: niepełnosprawność w rodzinie, uzależnienia, używki, eurosieroctwo, cyberprzemoc oraz idealna rodzina oczami współczesnego nastolatka.

Uczniom naszej szkoły przypadł temat eurosieroctwa, liderem zespołu został Piotr Kuśmierz z kl.1a, który we wnioskach wskazał na minusy ale także na plusy rozłąki rodziców i dzieci. Jego przemyślenia zostały wysoko ocenione przez moderatora grupy dyskusyjnej jako bardzo trafne i dojrzałe. Na zakończenie spotkania odbył się wywiad z gościem specjalnym, byłym trenerem reprezentacji Polski w piłkę ręczną, obecnym posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, panem Bogdanem Wentą, który w swoich wypowiedziach podkreślił, że rodzina to taki team, zespół, bez którego nie odniósłby sukcesu a która jest dla niego największym wsparciem.

Uczniowie szczególnie wysoko ocenili pracę w zespołach, która wniosła wiele cennych informacji o świecie używek, cyberprzemocy, rodzinach emigracyjnych czy niepełnosprawności, a jednocześnie miło i przyjemnie spędzili czas.

• Małgorzata Wielińska