Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
01-09-2015

Dnia 1 września, jak co roku, mury Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie zapełniły się uczniami, którzy wciąż w wakacyjnych nastrojach i pełni wrażeń z letniego wypoczynku, przybyli do szkoły aby zainaugurować nowy rok szkolny 2015/2016. Znaczną część owej społeczności uczniowskiej stanowili uczniowie klas pierwszych – 202 świeżo upieczonych "pierwszaków" wzięło udział w uroczystej akademii, która odbyła się na hali gimnastycznej. W tak wyjątkowy dzień nie mogło zabraknąć na tej uroczystości znamienitych gości w osobach pana Edmunda Kaczmarka, Starosty Jędrzejowskiego i pana Stanisława Nawrota, Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz uroczystości pan Władysław Równicki, Dyrektor ZSP nr 1 w Jędrzejowie. Podczas swojego wystąpienia powitał zebranych gości, rodziców, nauczycieli oraz młodzież klas pierwszych, wyraził nadzieję, że rozpoczynający się rok szkolny będzie dla świętokrzyskiej oświaty czasem, w którym potwierdzona zostanie jej niezmienna od lat wysoka pozycja w skali kraju, a codziennie podejmowany trud wynagradzany będzie sukcesami podopiecznych, ich serdecznością i życzliwością. Pan Dyrektor życzył wszystkim zebranym, aby podjęty trud przynosił radość i satysfakcję każdemu. Dodał, że wakacje to czas wypoczynku, wrażeń i wielu pozytywnych odczuć a kolejny rok szkolny to czas nowych wyzwań. Podkreślił, iż uczniowie uczą się dla siebie nie dla szkoły, która w procesie uczenia ma pomagać a to, w jaki sposób potoczy się życie każdego ucznia zależy od niego samego od jego wytężonej pracy. Każdy uczeń naszej szkoły szczycącej się tak wielkim patronem ks. Stanisławem Konarskim może otrzymać sporą porcję wiedzy i umiejętności, ale również będzie to znaczący krok w osiąganiu tego, co było tak istotne dla patrona czyli nieugiętość w dążeniu do prawdy „... bo nauka prawdę od fałszu, dobre od złego, pewność od wątpliwości oddziela.”

Kolejną osobą, która skierowała swoje słowa do zebranych był pan Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski. Podczas swojego przemówienia podkreślił, iż 1 września to wyjątkowa data w naszym kalendarzu. Nawiązując do 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach pokoju, ale o ten pokój też musimy dbać i starać się go utrzymać. Pan starosta zaznaczył, że dziś młodzież może uczyć się i żyć w wolnej i suwerennej Polsce, ale kiedyś 76 lat temu niedane było młodym Polakom przyjść do szkoły i siąść w ławkach gdyż nie mieli takiej możliwości.

Głos zabrała także pani wicedyrektor Małgorzata Wojtasik, która w swoim wystąpieniu próbując przełamać nieśmiałość pierwszoklasistów, serdecznie ich przywitała i podobnie jak wcześniejsi przedmówcy życzyła samych sukcesów i wielu powodów do dumy i radości. Zaznaczyła, iż w roku obecnym naukę rozpocznie w klasach pierwszych 202 uczniów, natomiast w ogóle w szkole będzie uczyło się 702 uczniów mogą oni realizować swoje marzenia w wyposażonej w wysokiej klasy sprzęt komputerowy, nowoczesnej i przyjaznej każdemu naszej szkole.

Ogłaszając minutę ciszy ku czci ofiar, pan dyrektor Władysław Równicki nawiązał do 76 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Pamięć osób, które zginęły w czasie wojny uczcili również uczniowie ZSP nr w Jędrzejowie, którzy przedstawili program artystyczny przenoszący widzów w czasy wojny, kiedy uczniowie narażali życie chcąc zdobywać wiedzę i uczestniczyli w tajnym nauczaniu.

Podczas krótkiego występu nasi szkolni artyści tj. Adrian Putowski (profesor), Kamila Błaszczyk (uczeń 1), Martyna Fendrych (uczeń 2) i Kamil Poczęty (uczeń 3) zaprezentowali zebranej publiczności jak wyglądała nauka w Polsce po 1 września 1939 roku. Doskonałym dopełnieniem przedstawienia była niezwykle emocjonana i wzruszająca recytacja wiersza "Żołnierz polski" w wyk onaniu Michaliny Chełmińskiej i Barbary Bały.

Z pewnością nie udałoby się tak wspaniale oddać ducha czasów wojny i okupacji gdyby nie piosenki o tematyce wojennej, które wykonał szkolny chórek pod kierunkiem pana Józefa Zugaja.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie obecnej klasy 2 politechniczno-humanistycznej uczestniczyli w projekcie pt. "Innowacyjny program nauczania fizyki dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w tym uczniów szczególnie uzdolnionych". W ramach tego projektu uczniowie bezpłatnie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z fizyki doświadczalnej. Spośród 1500 uczestników aż 5 uczniów naszej szkoły tj. Daniel Rusak, Patryk Jaworski, Karol Purchała, Mateusz Skrzypczyk i Jakub Karasek zakwalifikowało się do finału konkursu kończącego projekt. Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie klasy 2 politechniczno – humanistycznej otrzymali z rąk pani dyrektor Małgorzaty Wojtasik certyfikaty i dyplomy za aktywny udział w projekcie.

A oto nasi pierwszoklasiści:

Klasa 1a z wychowawczynią p. Anastazją Kośmider

Klasa 1b profil z wychowawczynią p. Katarzyną Krotlą

Klasa 1c z wychowawczynią p. Kariną Trzciną

Klasa 1I z wychowawczynią p. Wiolettą Bugajską

Klasa 1HR z wychowawcą p. Arturem Ślizem

Klasa 1L z wychowawcą p. Marcinem Bieleckim

Akademię rozpoczynającą nowy rok szkolny przygotowali uczniowie ZSP nr 1 pod kierunkiem nauczycieli – Agnieszki Malec, Joanny Widomskiej, Ewy Staniak-Kurkowskiej, Mirosława Szczygła i Józefa Zugaja.

Organizatorzy imprezy życzą całej społeczności szkolnej – dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom samych sukcesów i wytrwałości w nowym roku szkolnym.

Wybiła już godzina.

Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.

Znów dni popłyną pracowite

Nad książką szkolną, nad zeszytem...

Życzę wam wszystkim na początek

Szkolnego roku - samych piątek!

• Agnieszka Malec, Joanna Widomska