Hotelarze na praktykach
31-08-2015

Młodzież ucząca się w zawodzie technik hotelarstwa odbyła miesięczne praktyki jak co roku nad polskim morzem w Jastrzębiej Górze. Uczniowie klasy 2H i 3H swoje kompetencje zawodowe doskonali podczas prac w pokojach, restauracjach, barach i recepcjach hotelu Astor oraz Primavera & SPA. W ramach praktyk uczniowie mieli zapewnione całodzienne wyżywienie i zakwaterowanie.

Po pracy uczniowie zwiedzali zakątki urokliwej miejscowości a w słoneczne dni regenerowali siły na plaży.

Grupa kilkunastu praktykantów miała również możliwość odbycia trzymiesięcznej praktyki w hiszpańskich kurortach. Bardzo istotną rzeczą, która decydowała o wyjeździe ucznia to wysoka średnia ocen i dobra znajomość języka angielskiego, dzięki któremu praktykanci mieli nieograniczony kontakt z turystami z różnych zakątków świata. Praktyki odbywały się w sieci hotelowej, w której znajduje się obecnie 15 hoteli położonych na wybrzeżu Costa Brawa (miejscowości: Playa de Aro, Lloret de Mar), Costa Maresme (Callela, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrad de Mar) oraz Costa Dorada (Salou).

Pobyt młodzieży za granicą, to nie tylko sama nauka zawodu, miała ona także okazję poznać hiszpańską kulturę i tradycję oraz zobaczyć najpiękniejsze zakątki kraju. Zwiedzili współczesny Zamek o stylizacji średniowiecznej Castell Medieval Comte de Valltordera. Praktykanci brali udział w pokazach sztuk walk rycerskich oraz tańca flamenco.

Na zakończenie pobytu zostali poczęstowani posiłkiem rycerskim. W czasie wolnym uczniowie chętnie korzystali z wypoczynku na pięknych hiszpańskich plażach. Młodzież doskonale radziła sobie w nowych sytuacjach nawiązując kontakty ze współpracownikami i wykonując przydzielone obowiązki. Na koniec praktyk każdy uczeń otrzymał certyfikat – opinię pracodawcy, przydatną w dalszym etapie kariery zawodowej.

Wyjazdy na praktyki dają możliwość poszerzenia praktycznych umiejętności zawodowych na europejskim rynku pracy, zmierzenie się z własnymi predyspozycjami zawodowymi, jak również motywację do dalszego rozwoju zawodowego oraz kształtowania swojej osobowości. Kontakt z turystyką zagraniczną pogłębia znajomość języka angielskiego – najpowszechniej używanego w turystyce.

Pomimo licznych obowiązków i wyczerpującej pracy uczniowie wrócili zadowoleni, w dobrych humorach i liczą na dalsze wyjazdy.

• Jolanta Tompolska