Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły
25-09-2015

Być dobrymi, uczciwymi, strzec honoru i dobrego imienia szkoły – ŚLUBUJEMY

Szanować swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców – ŚLUBUJEMY

Uczyć się tego, co piękne i dobre – ŚLUBUJEMY

Sens życia i własne szczęście łączyć z dobrem Narodu i Ojczyzny – ŚLUBUJEMY

To ważne słowa, które 25 września wypowiedzieli uczniowie klas pierwszych, wstępując do grona wychowanków „Konarskiego”.

Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły połączone ze ślubowaniem klas pierwszych, odbyły się w kościele w Złotnikach, w którym ponad 300 lat temu sakrament chrztu przyjął ks. Stanisław Konarski.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą koncelebrowali: ojciec Edward Stradomski - opat Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie, ks. dziekan Jerzy Siwiec - proboszcz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie, ks. Franciszek Piwowarczyk - proboszcz Parafii Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie oraz ks. Henryk Jeżowski - proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Złotnikach.

Obchody Dnia Patrona swą obecnością uświetnili ponadto przybyli goście, czyli pani Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty, pan Stanisław Nawrot, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, przedstawiciele rodziców oraz dyrektorzy jędrzejowskich szkół.

Wybitną postać ks. Stanisława Konarskiego zaprezentował pan dyrektor, Władysław Równicki, kierując swe przemówienie do nowych uczniów naszej szkoły oraz wszystkich zgromadzonych.

Kolejnym punktem uroczystości było wyróżnienie osób, których działalność wpisuje się w szczytne cele, jakimi kierował się za życia Ksiądz Stanisław Konarski, poprzez nadanie im medali okolicznościowych z okazji Dnia Patrona. A byli to: ksiądz Henryk Jeżowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Złotnikach oraz pani Jolanta Jakubczyk, emerytowana nauczycielka języka francuskiego i angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie.

W części artystycznej Karolina Urban, uczennica kl.1c oraz Patryk Koncewicz z kl. 2a zaprezentowali najważniejsze założenia reformatorskie księdza Stanisława Konarskiego, który stale uczy nas szlachetności, wytrwałości w pracy, uczciwości oraz świadomości, że „wszędzie, gdzie młody człowiek się znajdzie, ma z oddaniem służyć Ojczyźnie…” Podczas uroczystości w postać księdza Stanisława Konarskiego wcielił się Patryk Jaworski, uczeń klasy 2a i z ambony przemówił do zgromadzonych słowami samego Patrona Szkoły. Szkolny Zespół Muzyczny uatrakcyjnił przedstawienie pieśniami, których słowa wpisywały się w przesłanie księdza Konarskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się XIV Rajd Pieszy Szlakiem ks. Stanisława Konarskiego. Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami w radosnym pochodzie udali się do Szkoły Podstawowej w Żarczycach Dużych, gdzie odbył się piknik kończący obchody Dnia Patrona.

Podczas pikniku pierwszoklasiści mieli możliwość wykazać się znajomością biografii naszego patrona oraz wiedzą na temat szlaku, którym dzielnie kroczyli, a tym samym zdobyć dyplom i nagrody dla całej klasy. Komisja poza wiedzą oceniła również pomysłowość uczniów w zaprezentowaniu swojej klasy na szlaku.

Bez względu na wyniki konkursu wszyscy świetnie się bawili, korzystając z możliwości przebywania na świeżym powietrzu, bo pogoda znów nam dopisała i w pełni mogliśmy świętować Dzień Patrona Szkoły.

• Karina Trzcina