Konarski na 43. Zjeździe Fizyków Polskich
11-09-2015

11 września 2015 roku uczniowie klasy politechniczno – dziennikarskiej uczestniczyli czynnie w 43 Zjeździe Fizyków Polskich, który po raz pierwszy w historii Polski odbywał się w Kielcach.

Organizatorem Zjazdu była kadra zaprzyjaźnionych z ZSP nr 1 w Jędrzejowie Fizyków z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zjazd rozpoczął się 7 września, uczniom Konara udało się uczestniczyć w ostatnim dniu Zjazdu. Mogli wysłuchać wykładu, znanego na świecie profesora Wróblewskiego, którego domeną są zagadnienia historii fizyki od czasów starożytnych po czasy dzisiejsze.

Wykład dotyczył historii rozwoju polskiej fizyki na przełomie XIX – XXI wieku. Dzięki uczestnictwu w wykładzie Pana profesora Kajetana Wróblewskiego uczniowie doświadczyli specyfiki i klimatu towarzyszącemu różnym sympozjom naukowym. Mogli zadawać pytania prowadzącemu wykład, co stanowiło dużą inspirację, ale i wymagało dużej odwagi, albowiem zabrać głos wśród znakomitości światowej elity fizyków nie jest łatwe.

Uczniowie oprócz wykładów brali czynny udział w pokazach doświadczeń fizycznych, które dotyczyły zagadnienia optyki.

Prezentującą doświadczenia była Pani Doktor Aneta Szczygielska, a pokazy dotyczyły zagadnienia „Niewidzialny posłaniec informacji”. Nasi uczniowie okazali się bardzo aktywnymi uczestnikami pokazów, uczestnicząc w nich indywidualnie.

Po pokazach uczniowie udali się w drogę powrotną, ale nie mogli się oprzeć chęci zwiedzenia wyremontowanego kompleksu Ruin Zamku Chęcińskiego.

• Magdalena Prusicka