Konkursy i Olimpiady

IV Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Bankach - etap szkolny
05-10-2015

5 października o godzinie 10.00 odbyły się eliminacje szkolne do IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bankach. Do etapu szkolnego przystąpiło 3 uczniów: z klasy 3e Monika Kasperczyk i Dawid Koper oraz z klasy 4e Dariusz Wachowicz. Uczestnicy mieli za zadanie w ciągu 20 minut rozwiązać test składający się z 20 pytań typu prawda/fałsz.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Olimpiady jest „System bankowy- instytucje, mechanizmy oraz zagrożenia dla stabilności finansowej”. Stanowi on rozwinięcie podstawy programowej podstaw przedsiębiorczości ponad poziom oraz rozpowszechnienie wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych wiedzy w następujących obszarach tematycznych:

• modele systemu finansowego oraz uwarunkowania powstania systemu finansowego opartego na sektorze bankowym w Polsce,
  • bank centralny i jego wpływ na sektor bankowy,
  • rodzaje banków i ich zadania,
  • nadzór nad sektorem bankowym – zadania oraz umiejscowienie w systemie finansowym,
  • system gwarantowania depozytów,
  • ekonomika banku; adekwatność kapitałowa, płynność, rentowność,
  • stabilność finansowa – istota, sieć bezpieczeństwa finansowego, kryzysy finansowe.

W wyniku przygotowania się do Olimpiady uczestnicy poszerzą swoją wiedzę na temat zasad funkcjonowania banków, zadań stojących przed bankiem centralnym, a także przed instytucjami, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa systemu finansowego. Jednym z oczekiwanych rezultatów Olimpiady jest upowszechnienie wiedzy na temat wpływu na gospodarkę takich zjawisk jak: zmian poziomu stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej, liberalizacja/zacieśnienie polityki kredytowej przez banki, rekomendacje KNF, itp.

• Anna Krempińska