"Radki" rozdane po raz dwudziesty dziewiąty
21-10-2015

Paulina Jędruch z klasy 2b oraz Sylwia Rozwadowska z klasy 3lem znalazły się w gronie ośmiorga zdolnych i wytrwałych uczniów szkół gimnazjalnych, średnich oraz studentów pochodzących z małych miejscowości województwa świętokrzyskiego, którzy otrzymali stypendium im. Andrzeja Radka - bohatera „Syzyfowych prac”, które po raz dwudziesty dziewiąty wręczono w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Laureaci mają średnią ocen powyżej 4,8 w gimnazjum i przynajmniej 4, 0 w liceum. Ale najważniejsze, iż mają wiele cech wspólnych z bohaterem powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace” – Andrzejem Radkiem, gdyż są oni tak jak literacki bohater godnymi wzorami do naśladowania, przede wszystkim ze względu na niezwykły upór i siłę, ale również z uwagi na ich zaangażowanie na rzecz innych.

Stypendia już od dwudziestu dziewięciu lat przyznaje Towarzystwo im. Stefana Żeromskiego we współpracy z Muzeum Lat Szkolnych pisarza.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska