Teatr da się lubić
19-11-2015

Przekonali się o tym uczniowie klas 2a i 2b, którzy 19 listopada wraz z polonistkami Izabelą Fatygą-Lato i Kariną Trzciną oraz wychowawczynią Pauliną Hają, udali się na wycieczkę przedmiotową do Krakowa. Jej celem było poszerzenie wiedzy z dziedziny życia kulturalnego, głównie zaznajomienie ze światem teatru. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia spektaklu w teatrze „Bagatela” i poszerzenia horyzontów na temat współczesnej dziedziny tej sztuki. Spacerując ulicami Krakowa młodzież została zapoznana z najważniejszymi zabytkami miasta.

Ich opinie i reakcje na temat wycieczki były bardzo pozytywne:

„Na początku naszej wycieczki udaliśmy się do Kościoła Franciszkanów, który pochodzi z XIII w. i jest jednym z najstarszych Kościołów gotyckich w Krakowie. W Kościele tym znajdowały się niezwykłe witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego, polskiego malarza oraz dramatopisarza czasów Młodej Polski. Według mnie witraże są przepiękne i wywarły na mnie ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się na Rynek Krakowski, a potem na krótki odpoczynek i posiłek w Galerii Krakowskiej. Kolejnym punktem naszej wycieczki po Krakowie było Collegium Maius, jest to najstarsza część obecnego Uniwersytetu Jagielońskiego. Ostatni i główny punkt naszej wycieczki to sztuka w Teatrze Bagatela, występ był najlepszy na świecie, tak mogę go określić. Nie pamiętam kiedy ostatnio popłakałam się tak ze śmiechu. Dobór aktorów do odgrywanych przez nich ról był fenomenalny, aktorzy grali z precyzją, lecz byli przy tym niezwykle naturalni. W drugiej części sztuki widownia została włączona w przebieg wydarzeń, było to bardzo ciekawe i jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką formą spektaklu w teatrze” - stwierdziła Karolina Bąkiewicz.

Patryk Jaworski: „Pomijając fakt, że w czwartek pogoda nam nie dopisała, wycieczka była jak najbardziej udana. Spacer ulicami Krakowa doskonale oddaje klimat tego miasta: na każdym kroku charakterystyczne budynki, m.in. Kościół św. Franciszka z Asyżu, a w nim doskonałe i intrygujące witraże Stanisława Wyspiańskiego, Collegium Maius i wyjątkowy grający zegar, oraz Sukiennice- to miejsca które każdy powinien zobaczyć. Zwieńczeniem dnia był spektakl pt: „Szalone nożyczki” wystawiony w krakowskiej Bagateli. Występ, w którym uczestniczy cała widownia jest niezwykłym przeżyciem, ponieważ to właśnie każdy z nas miał wpływ na rozwój wydarzeń i zakończenie sztuki. Po tym wszystkim mam ochotę ponownie przejść się ulicami Krakowa, a następnie zasiąść wygodnie na jednym z miejsce teatralnej widowni i dać porwać się wystawianej sztuce”.

Karolina Głaz: „Na wycieczce bardzo mi się podobało. Będąc w Krakowie odwiedziliśmy ciekawe miejsca. Szczególnie spodobały mi się witraże Stanisława Wyspiańskiego w Kościele świętego Franciszka z Asyżu. Niestety deszczowa pogoda nie ułatwiała nam spaceru po mieście, ale pomimo tego mogliśmy podziwiać jego urok. Udaliśmy się do Collegium Maius, najbardziej zapadł mi w pamięć zegar i figury sześciu postaci, które z niego wychodziły, na przykład Królowej Jadwigi. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Bagatela. Obejrzeliśmy spektakl pod tytułem „Szalone nożyczki”, którego akcja rozgrywała się w salonie fryzjerskim. Spektakl opowiadał o śledztwie w sprawie zabójstwa znanej pianistki, która zakłócała spokój pracownikom i klientom salonu. Jako widzowie poczuliśmy się jak detektywi. „Szalone nożyczki” to interaktywne przedstawienie, w którym można było zadawać pytania aktorom. Bardzo mi się podobało ze względu na dużą dawkę humoru. Dzięki naszym obserwacjom i spostrzeżeniom mogliśmy odgadnąć kto zabił i wyrazić swoją opinię na ten temat. Zakończenie było dla nas zaskakujące. Z wielką chęcią wybrałabym się na podobny wyjazd jeszcze raz”.

Relacje i przeżycia uczestników wycieczki mówią same za siebie, a polonistom pozostaje satysfakcja i nadzieja, że młodzież nigdy nie zrezygnuje z kontaktu z żywą sztuką, bo nic jej nie zastąpi.

• Izabela Fatyga-Lato