Spektakl "Wyjść poza schemat"
10-11-2015

W dniu 10 listopada w naszej szkole odbył się spektakl profilaktyczny dla uczniów klas pierwszych pt. „Wyjść poza schemat” w wykonaniu aktorów Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa.

Aktorzy poruszyli złożoną problematykę cybreprzemocy a więc zagrożeń czyhających na młodych ludzi w Internecie i poprzez telefony komórkowe. Aktorzy ukazali jak łatwo można zrobić z kogoś tzw. „kozła ofiarnego” poprzez wykluczenie z grupy rówieśniczej za pomocą obraźliwych SMS-ów, e-maili, filmików, które są prześmiewcze. Przedstawiono, że problem cyberprzemocy dotyczy także takich sytuacji jak wyzywanie, straszenie, poniżanie oraz rozpowszechnianie treści, zdjęć i filmów bez zgody właściciela.

Spektakl uświadomił uczniom, że takie niby „niewinne zabawy” najczęściej wyrządzają ogromną krzywdę drugiej osobie oraz nigdy nie zostaną wykasowane z sieci i nie kończą się z chwilą wyłączenia komputera czy telefonu.

Aktorzy w drugiej części spotkania przekonywali i udowadniali uczniom, że zawsze trzeba reagować na przemoc bo celem tak naprawdę może być każdy, zarówno oni sami jak i ich bliscy i przyjaciele!

• Małgorzata Wielińska