Program edukacyjny "Kultura bezpieczeństwa"
09-12-2015

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do programu „Kultura bezpieczeństwa” realizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. W ramach tego projektu uczniowie będą mieli okazje brać udział w lekcjach w szkole z inspektorami z Państwowej Inspekcji Pracy a także w zajęciach na terenie zakładów pracy, dodatkowo będą mogli wziąć udział w konkursie ”Poznaj swoje prawa w pracy” który jest formą popularyzacji tego programu oraz sprawdzianem efektywności dla szkół i ich uczniów. Koordynatorem programu w szkole została Anna Krempińska.

Państwowa Inspekcja Pracy we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym od 2006 roku realizuje programu edukacyjny pn. „Kultura bezpieczeństwa”, adresowany przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest promowanie idei bezpiecznej pracy, jako standardu w przyszłym życiu zawodowym, kształtowanie świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych, dotyczących zapewnienia ochrony prawnej i bezpiecznych warunków pracy.

Program „Kultura bezpieczeństwa” realizowany jest z pomocą przygotowywanego przez CIOP-PIB podręcznika i multimedialnego materiału edukacyjnego, który nauczyciele wykorzystują do przygotowania zajęć, a także wydawnictw Państwowej Inspekcji Pracy.

Zakres tematyczny podręcznika, opracowanego przez CIOP-PIB, określono na podstawie szczegółowej analizy istniejących zapisów programowych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, mieszczących się w zadaniach szkoły. Podręcznik ma strukturę modułową - zawiera zbiór autonomicznych jednostek lekcyjnych, składających się na całość danego zagadnienia, które mogą być zrealizowane w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej, bloku przedmiotowego itp. Każdy z modułów zawiera materiał źródłowy, materiały pomocnicze dla nauczyciela i dla ucznia oraz prezentacje komputerowe. Uzupełniając dotychczasowy materiał, Państwowa Inspekcja Pracy opracowała szereg publikacji dotyczący prawnej ochrony pracy adresowany do osób młodych, w tym komiks Moja pierwsza praca oraz cykl krótkich filmów popularyzujących najważniejsze zagadnienia z zakresu prawnej ochrony pracy Para na etacie.

• Anna Krempińska