Stypendium Starosty Jędrzejowskiego
16-12-2015

W dniu 16 grudnia 2015 roku kolejnych dwóch uczniów naszej szkoły dołączyło do grona stypendystów starosty jędrzejowskiego. Była to już 21 edycja, w której stypendia otrzymało dziewięciu najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

Pomysłodawcą stypendiów jest Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski. Zostały one ustanowione w 2006 roku dla uczczenia pamięci Jana Pawła II po jego śmierci. By otrzymać stypendium starosty trzeba legitymować się najwyższą średnią ocen, posiadać szczególne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie, być laureatem olimpiad i konkursów. Ponadto wyróżnieni uczniowie są koleżeńscy, wspierają innych, służą pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym, udzielają się społecznie.

W tej edycji stypendia otrzymali Katarzyna Radomska z 3lh i Dariusz Wachowicz z 4E.

Katarzyna Radomska osiąga bardzo dobre i celujące wyniki w nauce. Jej średnia ocen 5,33 i zachowanie wzorowe. Jest uczennicą ambitną, kreatywną, ma różnorodne zainteresowania. Pasjonuje się muzyką i teatrem. Swe pasje rozwija ucząc się w społecznej szkole muzycznej w Jędrzejowie, osiągając bardzo dobre i celujące wyniki w nauce, jest uczennicą Akademii Śpiewu w Małogoszczu, uczęszcza również na zajęcia teatralne Per-arte.

Kasia jest osobą bardzo aktywną, chętnie angażuje się zarówno w prace na rzecz szkoły jak i w działania pozaszkolne. W tym roku szkolnym pełni funkcję przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, jest inicjatorką wielu imprez i uroczystości szkolnych.

Udział w konkursach szkolnych:

- konkurs historyczny „Solidarność” – została finalistką,

- Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w kategorii poezja śpiewana- otrzymała wyróżnienie w etapie powiatowym,

- konkurs „Wygraj sukces” - otrzymała wyróżnienie.

Chętnie angażuje się w działalność artystyczną, swój talent wokalno – aktorski prezentuje uczestnicząc we wszystkich akademiach szkolnych , wzięła udział w projekcie „Międzyszkolny Pedagog Kultury”, efektem czego był spektakl „Zemsta – czyli mega rozkmina”.

Działa prężnie w organizacjach charytatywnych. Jest wolontariuszem WOŚP oraz pomagała w jej organizacji na terenie Jędrzejowa i naszej szkoły, zorganizowała i przeprowadziła akcję szlachetnej paczki w naszej szkole, jest wolontariuszem Fundacji „Progress”oraz w Caritasie,gdzie pracuje z dziećmi pomagając im w odrabianiu prac domowych oraz prowadzi z nimi zajęcia muzyczne i przygotowuje przedstawienia. Poświęca się również udzielając pomocy osobom starszym i chorym , opiekuje się 91-letnią Panią Natalią.

To uczennica lubiana zarówno przez zespół klasowy jak i nauczycieli, chętnie pomaga uczniom, a nauczyciele mogą zawsze liczyć na jej ogromną determinację w przygotowaniu różnych przedsięwzięć szkolnych.

Dariusz Wachowicz - sympatyczny, ambitny, towarzyski o bardzo wysokiej kulturze osobistej, osiąga bardzo wysokie wyniki w nauce (średnia ocen 5,25, zachowanie wzorowe). Brał udział w olimpiadzie wiedzy ekonomicznej, Turnieju Wiedzy i Umiejętności handlowo-menadżerskich, Olimpiadzie Wiedzy o Bankach, w Konkursie Statystycznym, w którym odniósł ogromny sukces - uzyskał III miejsce w województwie. Aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły. Podczas Dni Otwartych oprowadzał młodzież gimnazjalną po ZSP nr1, odpowiadając na wszystkie pytania zadawane przez gimnazjalistów .Bierze udział w większości spektaklów szkolnych i akademiach okolicznościowych: Obchody 10-lecia Nadania Imienia Szkole, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, Dzień Edukacji Narodowej, akademia z okazji świąt Bożego Narodzenia, zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych, Święto Konstytucji 3-go Maja. Swój warsztat teatralny doskonali pod kierunkiem pana Ireneusza Ślusarczyka w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Brał udział w rekonstrukcji zamachu na Helmuta Kappa, widowisku, które powstało z inicjatywy burmistrza Jędrzejowa i wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Jędrzejowa. Brał również udział w wielu innych spektaklach wystawianych na terenie całego kraju.

Darek kocha sport, zwłaszcza piłkę nożną, jest członkiem jędrzejowskiej ligi futsalu. W turnieju sportowym zorganizowanym z okazji Obchodów 10-lecia Nadania Imienia Szkole otrzymał statuetkę dla najlepszego bramkarza.

Uczestniczył w projekcie ”Edukacja Zawodowa w Praktyce” realizowanym w szkole, którego celem jest zwiększenie praktycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na rynku pracy poprzez udział w dodatkowych zajęciach prowadzonych za pomocą paltformy e-learningowej. Uczeń posiada liczne zainteresowania. Chętnie i bezinteresownie pomaga koleżankom i kolegom.

• Katarzyna Szydłowska