Konkursy i Olimpiady

"Bezpieczeństwo dobrem wszystkich" - debata powiatowa
28-10-2013

Bezpieczeństwo to temat, który interesuje wszystkich i na który każdy ma coś do powiedzenia - zarówno ci, którzy za nie odpowiadają, jak i ci, którzy go oczekują. Na co dzień spotykamy się z sytuacjami, w których zagrożone jest naszego życie lub zdrowie, czasami sami takie sytuacje prowokujemy. Uczestnicząc w ruchu drogowym, dyskotece czy po prostu robiąc zakupy często obserwujemy niewłaściwe zachowania innych, czasami jednak to my stajemy po tej drugiej, niebezpiecznej stronie. Wyprzedzamy na podwójnej ciągłej, spacerujemy późnym wieczorem nieoświetleni poboczem drogi, wierzymy na słowo nieznajomym i wpuszczamy ich do domu, nie pilnujemy plecaka w komunikacji miejskiej, zostawiamy otwarty samochód na ulicy... Czasami dostrzegamy możliwości poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa, ale nie mamy gdzie przedstawić naszego pomysłu i skonfrontować go ze zdaniem innych.

Tego rodzaju problemom poświęcona została powiatowa debata pod hasłem "Bezpieczeństwo dobrem wszystkich", która została zorganizowana w dniu 28 października 2013 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Jej gospodarzami byli: starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek i Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Krzysztof Kozieł. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu jędrzejowskiego, przedstawiciele organów odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa w powiecie i województwie, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obecni byli także: pani Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz poseł na Sejm RP - Mirosław Pawlak.

W trakcie debaty zaprezentowano zgromadzonym raport o stanie bezpieczeństwa w powiecie jędrzejowskim oraz omówiono realizację przedsięwzięć będących pokłosiem ubiegłorocznej debaty. Starosta jędrzejowski - Edmund Kaczmarek w swoim wystąpieniu podkreślił szczególne znaczenie współpracy pomiędzy samorządem a policją, dzięki której statystyki odnoszące się do szeroko rozumianej przestępczości w stosunku do roku ubiegłego nie uległy pogorszeniu, a w niektórych kategoriach nieco się poprawiły. Zadowolenie z możliwości udziału w debacie wyraził zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach mł. insp. Rafał Kochańczyk, który docenił możliwość wysłuchania uwag i wniosków na temat poprawy bezpieczeństwa kierowanych przez bezpośrednio zainteresowanych - głos w dyskusji zabierali bowiem m.in. wójtowie jędrzejowskich gmin, Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek i proboszcz parafii p.w. bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie o. Wiesław Kundera.

Uczestnicy debaty wypełnili także przygotowaną przez organizatorów ankietę, w której mogli ocenić stan powiatowego bezpieczeństwa a także wskazać sposoby i możliwości jego poprawy.

Ostatnim akcentem debaty było rozstrzygnięcie konkursu dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej na 5 minutowy spot filmowy na temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w związku z ogłoszeniem przez Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach roku 2013 - Rokiem Pieszego. Konkurs wygrały uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie - Michalina Sikora i Magdalena Wasik, a praca naszych uczniów z klasy 4i- Adriana Fiutka iDominika Karaska zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

• Artur Śliz