Hotelarze z Konarskiego w Kościelisku
26-02-2016

W piątek 26 lutego zakończyły się praktyki hotelarzy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Jędrzejowa, które odbywały się w ośrodku wypoczynkowym REWITA ZAKOPANE w Kościelisku, gdzie w październiku 2015 roku została podpisana „Umowa - Porozumienie” z siecią Domów Wczasowych WAM Spółka z.o.o. Warszawa, Oddział WDW Zakopane – Kościelisko. W podpisaniu umowy wówczas uczestniczyli: Krzysztof Kotrys - dyrektor Ośrodka Wczasowego REWITA, Władysław Równicki - dyrektor ZSP nr 1 w Jędrzejowie oraz Jolanta Tompolska - kierownik kształcenia praktycznego w ZSP nr 1. Porozumienie dotyczyło wyjazdów uczniów kształcących się zawodzie technik hotelarstwa na praktyki zawodowe do ośrodków wczasowych znajdujących się w malowniczych Tatrach.

Miesiąc luty okazał się bardzo pracowity dla 20 uczniów klasy drugiej o profilu technik hotelarstwa, ponieważ począwszy od pierwszego do ostatniego dnia praktyk młodzież sumiennie doskonaliła swe wiadomości teoretyczne w praktyce. Po przyjeździe uczniowie bardzo ciepło i życzliwie zostali przyjęci przez kierownictwo i pracowników ośrodka. Zostali zakwaterowani w dwuosobowych pokojach z łazienką i zaproszeni na obiad. Pierwszego dnia odbyło się również szkolenie BHP i ppoż, po którym praktykanci zostali przydzieleni do swoich stanowisk pracy i zapoznani z nowymi obowiązkami. Młodzież podczas praktyk po raz pierwszy miała możliwość zweryfikowania swoich przypuszczeń i wyobrażeń o pracy hotelarza z rzeczywistością.

Uczniowie pod bacznym okiem opiekunów pracowali na recepcji, kuchni i restauracji sprawdzając swoje predyspozycje zawodowe w różnych sytuacjach. Praktykanci byli pomocni przy rezerwacji miejsc w ośrodku, meldunku, znalezieniu potrzebnych informacji turystycznych na potrzeby klienta, oraz podczas wymeldowywania gości. Uczniowie poznali również charakter pracy w kuchni, gdzie obserwowali i pomagali w drobnych czynnościach technologicznych przy całodziennym powstawaniu i wydawaniu posiłków. Uczestniczyli również w pracach porządkowych na tzw. zmywaku, przygotowując zastawy stołowe do ponownego użytku. Jednak najbardziej ulubionym zajęciem wszystkich praktykantów było „kelnerowanie”, uczniowie z wielkim zaangażowaniem oddawali się pracy przy serwowaniu posiłków, ceniąc sobie bezpośredni kontakt z klientami w różnym wieku. Pomimo pobudki o bardzo wczesnych porannych godzinach i pracy do późna, młodzieży zawsze dopisywał humor, a szacunek, życzliwość i uśmiech dla wszystkich gości ośrodka były podstawową dewizą przyszłych hotelarzy.

W czasie trwania praktyk „młodzi pracownicy” mieli również czas wolny na odpoczynek, relaks, czy wizyty rodziców i bliskich. Zimowo – wiosenna aura skłaniała do spacerów po pięknej okolicy oraz wycieczek do pobliskiego Zakopanego.

Podczas praktyk opiekę nad młodzieżą z ramienia szkoły sprawowali: pani Jolanta Tompolska, pan Marcin Białek oraz pan Wojciech Cichoń.

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że okres praktyk był niezwykle cennym doświadczeniem i nawet wytężona praca nie zdołała popsuć miłej i owocnej atmosfery.

Bardzo dziękujemy Ośrodkowi Wczasowemu REWITA za miłe przyjęcie, do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.

• Jolanta Tompolska